Ministerstwo Zdrowia poinformowało Rzecznika Praw Dziecka, że zgodnie z wnioskami RPD, świadczenia z zakresu pediatrii zostały ujęte w planie taryfikacji na 2017 r.
Marek Michalak o przeszacowanie procedur medycznych dla dzieci zabiega od dawna. W opinii Rzecznika są one zbyt niskie, nie uwzględniają rzeczywistych kosztów leczenia młodych pacjentów.
- Adekwatna wycena świadczeń zdrowotnych dla dzieci jest warunkiem ich efektywnego leczenia. Niedoszacowanie świadczeń, bądź brak takiej wyceny, skutkuje brakiem właściwego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci, a także traktowaniem placówek medycznych dla najmłodszych jako kosztochłonnych i nieopłacalnych – pisał Marek Michalak w apelach do resortu zdrowia.
W odpowiedzi na ostatnie (z 6 lutego) wystąpienie Rzecznika w sprawie wycen świadczeń zdrowotnych dla dzieci MZ poinformowało, że „zgodnie z wcześniejszymi prośbami Pana Rzecznika, pediatria została ujęta w planie taryfikacji na rok 2017.”
Jak wynika z pisma, aktualnie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zbiera dane finansowo-księgowe od świadczeniodawców i analizuje zagadnienie. W lutym odbędzie się kolejne postępowanie w celu wyłonienia świadczeniodawców przekazujących dane w przedmiotowym zakresie. Zakończenie prac dotyczących taryfikacji świadczeń pediatrycznych przewidywane jest do końca br.
Źródło: Biuro RPD
Komentarze
[ z 4]
Jak widać starania Rzecznika Praw Dziecka przyniosły sukces i leczenie najmłodszych zacznie być odpowiednio finansowane. Mam nadzieję, że zmiany zostaną uwzględnione w budżecie na stałe, a nie są rozwiązaniem tylko chwilowym.
Gratulacje za wytrwałość. Jest to dowód na to, że gdy jest potrzeba i chęć, pieniądze zawsze się znajdą.
Właśnie, lepiej przeszacowane niż niedoszacowane. Ewentualny nadmiar środków zawsze można wykorzystać gdzie indziej.
Dokładnie to samo miałam napisać co mój poprzednik powyżej. Jeśli chodzi o dzieci to choroby często postępują w takim tempie, że nie można sobie pozwolić na opóźnienie leczenia- to z jednej strony. Z drugiej strony każda nie prawidłowość w funkcjonowaniu organizmu młodego człowieka może skutkować zahamowaniem tempa rozwoju i w związku z tym wpływać na poważniejsze w skutkach konsekwencje. Stąd właśnie moim zdaniem powinno się pochwalać decyzję osób które uznały za właściwe podniesienie nakładów pieniężnych przeznaczanych na prowadzenie pacjentów pediatrycznych. Z resztą wydaje mi się, że taki krok również w społeczeństwie powinien zostać odebrany pozytywnie.