Rośnie świadomość Polaków dot. autyzmu, kampanie społeczne przynoszą efekty, ale nadal jest wiele do zrobienia, by autyzm nie był odbierany jako wyrok i by nie etykietować osób z tym schorzeniem - uważa dyrektor warszawskiego Centrum Terapii Synergis Danuta Mazij.

2 kwietnia w ramach akcji „Na niebiesko dla autyzmu” polskie organizacje pozarządowe zainaugurowały Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Nieformalnym liderem obchodów była Fundacja Synapsis, honorowy patronat objęta małżonka prezydenta Anna Komorowska. W tym czasie w całym kraju odbywały się bezpłatne konsultacje, spotkania, warsztaty dla rodziców; były wystawy i pokazy filmowe.

Według Mazij jeszcze niedawno wiedza związana z autyzmem ograniczała się do stwierdzenia, że osoby z tym schorzeniem są „zamknięte w swoim świecie”, co nie jest prawdą. "Kampanie społeczne, które przedstawiają różne osoby z autyzmem od bardzo dobrze funkcjonujących i uzdolnionych po osoby wycofane, z ogromnymi trudnościami w funkcjonowaniu są bardzo potrzebne, bo pozwalają zrozumieć, że autyzm ma zróżnicowany obraz i w przypadku każdego dziecka stanowi inną kompilację objawów" - wyjaśniła.

Dodała, że w ostatnich latach wzrosła znacząco świadomość rodziców, którzy zgłaszają się do takich placówek jak Synergis, by skonsultować to, co ich niepokoi w zachowaniu dzieci. "Obserwuję również wzrost kompetencji nauczycieli w placówkach przedszkolnych. Zdarza się, iż to właśnie te placówki jako pierwsze zauważają u dziecka niepokojące objawy i kierują rodziców na konsultacje do specjalistów" - powiedziała.

Mazij podkreśliła, że podstawą do pomagania osobom z autyzmem jest wczesne wykrycie zaburzenia. "Nie bójmy się zgłaszać do placówek zajmujących się dziećmi z autyzmem. Szybko wychwycone objawy dają możliwość na wczesne rozpoczęcie terapii i zwiększają szanse na wyrównanie deficytów rozwojowych" - powiedziała.

Pan Tomasz, którego syn uczęszcza na terapię w Synergis, powiedział PAP, że postawienie diagnozy w jego rodzinie zmieniło wszystko. "Dziś, z perspektywy czterech lat jakie minęły od tego czasu, wiem, że to zmiana na lepsze. Wiemy, co robić i jak pracować z synem, jakie jego cechy wzmacniać, jak go motywować. Ale początek był trudny, bo była to zmiana całego życia" - powiedział PAP.

Dodał, że wiele placówek, które zajmuje się w Polsce autyzmem, przeprowadza szkolenia dla rodziców, opiekunów, dziadków i warto z nich korzystać, bo dzięki temu otrzymuje się jasne wskazówki, jak postępować z autystycznym dzieckiem. "W moim przypadku te spotkania sprawiły, że czuję się lepszym ojcem, bardziej świadomym i cierpliwym" - powiedział.

Prezes zarządu fundacji Synapsis i przewodniczący Porozumienia Autyzm-Polska Michał Wroniszewski, uważa, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia m.in. w obszarze wczesnego wykrywania autyzmu oraz opieki nad dorosłymi. "Niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na temat autyzmu" – zaznaczył.

17 maja w Warszawie odbędzie się organizowana przez Synapsis konferencja "Osoby z zespołem Aspergera – świat emocji" z udziałem międzynarodowych ekspertów.

24 maja z Pola Mokotowskiego wystartuje 8. Społeczny Rajd Rowerowy na Rzecz Osób z Autyzmem - inicjatywa Fundacji Synapsis łącząca aktywność sportową z niesieniem pomocy osobom z autyzmem. Za każdy kilometr, przejechany przez jednego uczestnika rajdu, partnerzy rajdu przekażą środki finansowe na rzecz osób z autyzmem. Rejestracja ruszy w drugim tygodniu maja. Do tej pory dzięki rajdom zgromadzono 700 tys. zł - w całości przeznaczone zostały na pomoc osobom z autyzmem, m.in. na rozwój wczesnej diagnostyki i terapii osób z autyzmem.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

Jak pokazują statystyki, w Europie żyje dziś 5 mln osób z autyzmem. Według Synapsis zaburzenie dotyka co najmniej jedno na 300 dzieci w Polsce.

 

Źródło: www.pap.pl