Naukowcy z Graduate School of Medicine Uniwersytetu w Nagoya (Japonia) zidentyfikowali rolę żelaza w toksoplazmozie ocznej. Ich badania wykazały zmniejszone stężenie żelaza w żelu ciała szklistego u ludzi i akumulację żelaza w siatkówce myszy. Leczenie myszy związkiem obniżającym poziom żelaza skutecznie zmniejszyło objawy choroby. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Redox Biology.

Japońscy naukowcy odkryli, że pacjenci z toksoplazmozą oczną mieli obniżone stężenie żelaza w ciele szklistym w porównaniu z pacjentami z innymi chorobami oczu. Co więcej, gdy zbadali skrawki oczu myszy chorych na toksoplazmozę, zauważyli zwiększony wychwyt żelaza przez siatkówkę.

Dalsze badania wykazały obecność ferroptozy (formy śmierci komórkowej zależnej od żelaza) w dotkniętych obszarach siatkówki. Ponieważ siatkówka jest kluczowym elementem oka, przekształcającym światło w sygnały elektryczne przesyłane do mózgu, śmierć komórek może wyjaśniać, dlaczego niektórzy pacjenci tracą wzrok z powodu toksoplazmozy ocznej.

Jeśli żelazo powoduje chorobę, naukowcy zastanawiali się, czy jego eliminacja mogłaby zahamować jej rozwój. Aby lepiej zrozumieć ten problem, podali myszom deferypron, lek wiążący żelazo. Wyniki były zaskakujące. Leczenie nie tylko zmniejszyło wchłanianie żelaza, ale także poprawiło stan zapalny siatkówki, znacząco pomagając w leczeniu.

Odkrycie japońskich naukowców otwiera drzwi do opracowania skuteczniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych.

Więcej: eurekalert.org / sciencedirect.com