W maju 2012 Polskie Towarzystwo Dermatologiczne zakończyło pracę nad rekomendacjami dotyczącymi leczenia łagodnej postaci łuszczycy zwyczajnej oraz łuszczycy wieku dziecięcego. Nowe wytyczne zostały opublikowane w numerze 2/2012 „Przeglądu Dermatologicznego”. Efekty pracy ekspertów PTD prezentowaliśmy również podczas lokalnych i ogólnokrajowych zjazdów i sympozjów.
Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych, która może dotyczyć nawet miliona osób w Polsce. Większość pacjentów cierpi na łagodną postać tej choroby i z powodzeniem może kontrolować objawy stosując leczenie miejscowe.
Jedną z rekomendowanych terapii w miejscowym leczeniu łuszczycy zwyczajnej jest połączenie pochodnej witaminy D3 (kalcypotriolu) i kortykosteroidu (dipropionianu betametazonu). Postać żelu tego leku zalecana jest do leczenia zmian zarówno na skórze gładkiej jak i na skórze owłosionej głowy. Niestety lek ten nie jest refundowany i pacjenci ponoszą 100% kosztów leczenia tym preparatem.
Wielokrotnie na łamach portalu podkreślaliśmy konieczność refundacji bezpiecznych leków miejscowych, zalecanych zgodnie z konsensusem PTD, dzięki czemu znacznie zwiększyłaby się ich dostępność dla pacjentów. Chcemy, aby każdy chory na łuszczycę mógł pozwolić sobie na kupno leków. Dlatego szczególnie cieszymy się z decyzji producenta leku Daivobet® żel dotyczącej obniżenia cen na ten preparat. Dzięki temu, mimo braku refundacji, będziemy mogli szerzej stosować terapię i proponować ją pacjentom, którzy wcześniej z niej nie korzystali.
Źródło: www.edermatologia.pl
Komentarze
[ z 0]