Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło pismo, w którym w imieniu samorządu lekarskiego zwraca się z prośbą o dokonanie głębokiej analizy funkcjonowania instytucji Rzecznika Praw Pacjenta i podjęcie działań zmierzających do zmiany funkcjonowania tej instytucji.
Zdaniem prezesa NRL, Rzecznik Praw Pacjenta powinien mieć na celu ochronę praw pacjentów, natomiast jego działanie w praktyce sprowadza się do oskarżania lekarzy.
- W środkach masowego przekazu co jakiś czas pojawiają się doniesienia o zarzutach formułowanych przez Rzecznika Praw Pacjenta wobec lekarzy, bez podawania argumentów i dowodów w sprawie, podważających kompetencje i etykę zawodową lekarzy - napisał Maciej Hamankiewicz.
Prezes NRL informuje także, iż do Naczelnej Izby Lekarskiej wpływają coraz częściej informacje od podmiotów wykonujących działalność leczniczą o kierowaniu wobec nich zaleceń, które nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa lub wydanych w oparciu o niejednoznaczne przepisy, różnie interpretowane przez podmioty stosujące prawo.
- Ponadto należy wskazać, że zgodnie z wymienioną ustawą jedyną formą „polemiki” z Rzecznikiem Praw Pacjenta, jaką może podjąć podmiot wykonujących działalności leczniczą wobec którego Rzecznik stwierdził naruszenie praw pacjenta, jest zajęcie stanowiska w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Jednakże, jak wynika z otrzymanych przez Naczelną Izbę Lekarską informacji, Rzecznik w tym samym dniu, w który przesyła do podmiotu wystąpienie o stwierdzonych naruszeniach, informuje Narodowy Fundusz Zdrowia i wojewodę o stwierdzeniu naruszeń prawa pacjenta. Pośrednio wskazuje to, że nie bierze on pod uwagę możliwości zmiany swoich ustaleń co do faktu stwierdzenia naruszenia - napisał Prezes NRL.
Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Beaty Szydło z wnioskiem o podjęcie stosownych działań mających na celu zmianę dotychczasowej praktyki w działalności aktualnego Rzecznika oraz zmianę przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w celu zagwarantowania wszystkim podmiotom uczestniczącym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych możliwości czynnego udziału i obrony swoich praw w postępowaniach prowadzonych przez RPP oraz zwiększenia jego odpowiedzialności za podejmowane działania.
Więcej: NIL
Komentarze
[ z 0]