Od września rozpoczną się badania kliniczne szczepionki profilaktycznej przeciwko wirusowi Ebola – poinformował we francuskim radiu RFI Jean-Marie Okwo Bele, szef departamentu szczepień.
Po badaniach klinicznych szczepionka trafi do użytku. Może to już nastąpić od przyszłego roku.
- Planujemy rozpocząć badania kliniczne we wrześniu, na początku w Stanach Zjednoczonych i z pewnością w Afryce, bo tam doszło do zachorowania" - powiedział Jean-Marie Okwo Bele. - Do końca roku można spodziewać się rezultatów. A jeśli będzie sytuacja nadzwyczajna, można wdrożyć nadzwyczajne procedury, abyśmy w 2015 roku mogli dysponować już szczepieniem - zaznaczył.
Prace nad szczepionką prowadzi brytyjski koncern GSK oraz amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych.
Szczepionka dała obiecujące wyniki podczas badań na zwierzętach z udziałem naczelnych. Obecnie rozpocznie się pierwsza faza badań klinicznych, która potem musi zostać zatwierdzona przez US Food and Drug Administration.
Wprowadzona do organizmu szczepionka dostaje się do komórek i dostarcza im swój ładunek genetyczny w postaci dwóch wkładek genowych. One wytwarzają białka i generują odpowiedź immunologiczną w organizmie, ale przenosząc geny adenowirusa, który wywołuje gorączkę, nie replikuje go dalej.
Będzie to pierwszy lek przeciwko temu wirusowi, do tej pory nie ma na rynku żadnego lekarstwa zapobiegawczego ani umożliwiającego leczenie chorych na gorączkę krwotoczną wywołaną przez wirus Ebola.
W sobotę Gwinea, w której od marca zmarło 367 osób, podjęła decyzję o zamknięciu granic.
WHO ostrzegła w zeszłym tygodniu, że wirus Ebola stanowi zagrożenie dla zdrowia na skalę międzynarodową i może się rozprzestrzeniać. Według ostatnich danych zarażonych jest ok. 1800 ludzi, a śmiertelnych ofiar jest 961.
Sierra Leone, Liberia i Nigeria ogłosiły stan wyjątkowy w związku z epidemią.
Wirus przedostał się do Europy. Na razie jest to odosobniony przypadek. W niedzielę Rumuna, który niedawno wrócił z Nigerii i ma objawy gorączki krwotocznej, poddano kwarantannie w szpitalu w Bukareszcie.
Źródło: www.termedia.pl
Komentarze
[ z 14]
Kanada ma przekazać eksperymentalne szczepionki na Ebole do walki w Afryce. ma to być stosunkowo niewielka liczba ok.1000 sztuk. co ciekawe do tej pory lek nie był testowany na ludziach, więc nie wiadomo czy działa
No tak, ale przy tak wysokiej umieralności lepiej wypróbować cos co ma szanse zadziałać niż patrzeć z założonymi rękoma jak rozprzestrzenia się epidemia
co to jest 1000 sztuk szczepionki przy tej skali zachorowań
szczepionkę będzie można podać tylko osobom które wyrażą na to zgodę. lepiej próbować tym co jest dostępne niż nie reagować. Poza tym wszystko odbywa się pod nadzorem WHO
w Afryce jest problem z dostępem do wody, jedzenia i przestrzegania podstawowych zasad higieny, nie sądzę, że uda się na tym terenie zwalczyć Ebole
pytanie jak ma dzialać ta szczepionka, przy każdym wybuchu epidemii zmienia się wirus, podobnie jak przy grypie. bedzie można modyfikować tą szczepionkę czy będzie uniwersalna?
wszystko jest w fazie eksperymentów i nie sądzę , żeby wiarygodne wyniki pojawiły się w zapowiadanym czasie
Mowa trawa
trzeba działać i to szybko, coraz więcej chorych, coraz więcej zgonów i coraz szerszy obszar występowania nie napawa optymizmem
W Oksfordzie rozpoczęły się testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola