Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Od lipca nowa lista refundacyjna
    „W trzecim już w tym roku wykazie refundowanych leków i wyrobów medycznych gwarantujemy pacjentom 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich.” – przekazała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
  2. Ministerstwo Zdrowia monitoruje recepty na fentanyl i opioidy
    Ministerstwo Zdrowia wprowadziło system nadzoru nad wystawianiem recept na opioidy, w tym fentanyl, z powodu rosnących przypadków wyłudzania recept. Centrum e-Zdrowia musi codziennie do godziny 10:00 dostarczać raporty o wystawianiu tych recept, co obowiązuje od 18 czerwca.
  3. Poznań: Lekarka, jak receptomat do opioidów, w tym fentanylu
    Policjanci z Poznania prowadzą sprawę związaną z handlem receptami. Kilka miesięcy temu zatrzymali nieuczciwą lekarkę. Kobieta sprzedała kilkaset recept na opioidy, w tym Fentanyl. Wartość refundowanych leków wynosiła około 450 tys. zł.
  4. Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia – nowe szkolenia Akademii CeZ
    Akademia CeZ rozpoczyna nowy cykl bezpłatnych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. To odpowiedź na rosnące ryzyka przestępstw, na które narażone są wszystkie podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia. Pierwsze szkolenie już 2 lipca.
  5. Elektroniczna karta szczepień ułatwiłaby życie pacjentom i pomogła egzekwować obowiązek szczepień
    Wszystkie szczepienia udokumentowane w elektronicznym systemie – to rozwiązanie, o którym dużo się mówi, jednak cały czas nie istnieje w naszym kraju. Mimo wdrożenia e-Skierowań, e-Zwolnień, Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz Internetowego Konta Pacjenta nie ma jednej, ogólnokrajowej bazy danych, w której odnotowane byłyby szczepienia, jakim zostaliśmy poddani. Zdaniem ekspertów byłoby to nie tylko ułatwieniem dla pacjenta, ale też umożliwiło egzekwowanie obowiązku szczepień.
  6. Plan dla Chorób Rzadkich – projekt w konsultacjach
    Powołanie Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR), lepszy dostęp do badań diagnostycznych i leków, Polski Rejestr Chorób Rzadkich, Karta Pacjenta z chorobą rzadką, kampania społeczna i działania edukacyjne – to rozwiązania, które zakłada Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025.
  7. Strategicznie o redukcji otyłości - interdyscyplinarność na rzecz zdrowia publicznego
    Polska znajduje się wśród krajów, w których walka z otyłością sprowadzała się dotychczas głównie do silosowych, nieskoordynowanych i często pojedynczych działań. Pacjent z chorobą otyłościową jest dla POZ niewidzialny, choć w sumie to już 9 mln osób. Eksperci biją na alarm. Potrzeba krajowej strategii, lokalnych działań, dialogu i rozwiązań legislacyjnych. Czas działać i powiedzieć stop epidemii otyłości. Co konkretnie należy zrobić? - o tym dyskutowali uczestnicy konferencji dialogu międzysektorowego „Stop epidemii otyłości w Polsce”.
  8. Szczepienia przeciwko HPV - raport ABM
    Agencja Badań Medycznych wydała raport dotyczący szczepień przeciw HPV w Polsce. Raport szczegółowo przedstawia potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z masowych szczepień przeciw HPV, zarówno w kontekście redukcji liczby zachorowań na nowotwory HPV-zależne, jak i korzyści ekonomicznych dla systemu ochrony zdrowia.
  9. 9 mln - tylu dorosłych Polaków cierpi na otyłość
    Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys. dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała - mówili eksperci w środę w Warszawie podczas konferencji nt. otyłości.
  10. Zmiany w logowaniu na IKP
    Od 1 lipca 2024 r. nie zalogujesz się na Internetowe Konto Pacjenta kontem ZIP - informuje Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie przypominając, że Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ma każdy, kto ma PESEL.