Do analiz naukowcy wykorzystali szczegółowe wywiady oraz testy pamięciowe i testy prędkości myślenia ochotników biorących udział w narodowym studium starszych Amerykanów. Z pośród nich wyselekcjonowano pacjentów, którzy przeszli udokumentowany udar w ciągu 12 lat od pierwszego wywiadu i testu poznawczego w 1998 r.
Badanie pokazało, że wynik 27-zadaniowego testu pamięci i prędkości myślenia u pacjentów po udarze spadał o tyle, jakby w ciągu nocy postarzeli się oni o 7,9 roku.
Więcej: kopalniawiedzy.pl
Komentarze
[ z 2]
Myślałam, że będzie jeszcze gorzej :P to jak postarzeje się nasz mózg zależy od nas samych. Duże znaczenie ma tutaj funkcjonowanie przedchorobowe, jeśli ktoś jest caly czas aktywny zawodowo, ćwiczy swój umysł, zna języki i udziela się społecznie ma duże szanse, że udar nie pogorszy znacząco jego codziennego funkcjonowania. Takie osoby startują z wyższego pułapu intelektualnego, dlatego ubytki neurologiczne nie są tak wyraźne jak u innych osób. Trzeba ćwiczyć swój umysł, a zaprocentuje nam to w starszym wieku.
Podobnie, byłam przekonana, że w wyniku przeprowadzenia takiego badania uzyskane rezultaty będą raczej wskazywały na dużo większe i silniejsze uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego w wyniku niedokrwienia powodującego miejscowe obumieranie komórek. Tylko tak na prawdę nie jestem przekonana, czy jesteśmy na podstawie badania w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście zdolności poznawcze zostały osłabione w takim stopniu jak to pokazano w eksperymencie. Przecież udar może obejmować różne obszary mózgu i część funkcji może pozostać niezmieniona podczas gdy inna zupełnie przestanie funkcjonować. Wydaje mi się, że warto byłoby również takie fakty mieć na uwadze przy podawaniu wyników, aby nie przeoczyć istotnych zmian, do których w mózgu przecież dochodzi, a które pozostają nie bez wpływu na dalsze życie i funkcjonowanie człowieka. A czytając wyniki opublikowane na podstawie przeprowadzonego badania nie jestem do końca przekonana, czy uwzględniono również i ten fakt.