Urolodzy z Piaseczna jako pierwsi w Europie Środkowo-Wschodniej usuwają kamienie nerkowe nowoczesną metodą RIRS przy wykorzystaniu robota Avicenna Roboflex.
Takie zabiegi zapewniają pacjentom największą skuteczność i bezpieczeństwo podczas kruszenia złogu oraz pozwalają na niszczenie kamieni nawet do 4 cm podczas jednego zabiegu. Korzyści z pracy z robotem odczuwają także lekarze, którym gwarantuje lepszą ergonomię i dodatkowo chroni przed promieniowaniem RTG.
Wszystkie wykonane w Piasecznie operacje zakończyły się pełnym sukcesem, a pacjenci wrócili do domów następnego dnia po operacji, bez żadnych komplikacji.
Urolodzy ze Szpitala św. Anny w Piasecznie: dr Marek Zawadzki, dr Przemysław Zugaj oraz dr Ewa Bres-Niewada mają największe w Polsce doświadczenie w zabiegach metodą - RIRS.
Zainteresowanie zabiegami jest bardzo duże, a do piaseczyńskich specjalistów przyjeżdżają pacjenci z całego kraju.
"Dzięki pomocy robota dotarcie do kamieni i ich kruszenie jest nieporównanie łatwiejsze. Ruchy maszyny są tak precyzyjne, że ryzyko przypadkowego uszkodzenia tkanek jest wręcz minimalne" - wymienia zalety robota dr Marek Zawadzki, który kieruje pracą zespołu.
"Robot nie ma ograniczeń ruchu jak ludzki nadgarstek, ani nie męczy się jak człowiek podczas zabiegu, więc cały czas pracuje z tą samą precyzją" - dodaje dr Przemysław Zugaj.
Avicenna Roboflex powstał w 2012 roku. Pierwsza na świecie operacja miała miejsce w 2014 roku. Urządzenie firmy ELMED jest stale używane w trzech oddziałach urologicznych na świecie (Ankara, Paryż, Heilbronn). Urolog przy konsoli steruje kątem zagięcia, rotacją i głębokością penetracji endoskopu w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki. Może obracać endoskopem w zakresie 440 stopni. Urządzenie samo reguluje głębokość wprowadzenia lasera i jego kontakt z kamieniem.
RIRS (Retrograde Internal Surgery) to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób usuwania kamieni z każdego odcinka układu moczowego, stosowany głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w trakcie 1-2 dniowej hospitalizacji.
Źródło: EMC Szpitale
Komentarze
[ z 2]
Dobrze, że w Polsce inwestuje się i korzysta z osiągnieć najnowszej technologii. Ważne jest, że ogranicza się ekspozycję personelu szpitalnego na szkodliwe promieniowanie. Mam nadzieję, że coraz więcej zabiegób w Polsce będzie wykonywana z użyciem tej metody.
I proszę, okazuje się, że jeśli się chce, to się da. Podziwiam osoby które odpowiedzialne są za sprowadzenie maszyny do Piaseczna. W końcu nie jest to technologia znana w kraju, a przynajmniej nie we wszystkich placówkach, a jednocześnie dzięki jej zastosowaniu pacjenci cierpiący z powodu kamieni na nerkach będą mogli liczyć na profesjonalne leczenie z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Podziwiam lekarzy oraz dyrekcję szpitala jeszcze z tej przyczyny, że przecież szpital w Piasecznie nie jest ośrodkiem klinicznym, ani nawet nie znajduje się w bliskiej odległości od takiego miejsca. W związku z czym lekarze musieli wykazać się nie lada zainteresowaniem tematem, a także w pewnym aspekcie również odwagą, aby pomimo braku podobnych maszyn w innym miejscach podjąć decyzję o sprowadzeniu maszyny i rozpoczęciu leczenia tą metodą. A przecież ani nie mieli możliwości nauczenia się od innych specjalistów jej obsługi (a już na pewno nie na terenie kraju), ani też nie mieli pewności czy metoda okaże się prosta w użystkowaniu, albo tańsza (lub porównywalna jeśli chodzi o koszty) w stosunku do tradycyjnej metody. Brawo i oby więcej takich specjalistów, którzy nie boją się zmian, ani nie boją się samodzielnie ich wprowadzać. Super.