Specjaliści z WUM przeprowadzili pierwsze w Polsce wszczepienie - w znieczuleniu miejscowym - elektrod do stymulacji krzyżowej u trzech pacjentów. O zabiegu, przeprowadzonym w Klinice Urologii Ogólnej Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus, informuje we wtorek uczelnia.
O pierwszej takiej w Polsce operacji, przeprowadzonej w piątek 19 lutego, uczelnia poinformowała we wtorek.
Operację wykonano w Klinice Urologii Ogólnej Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.
Zabieg neuromodulacji krzyżowej jest stosowany w urologii do leczenia pęcherza nadreaktywnego i innych czynnościowych zaburzeń mikcji opornych na klasyczną terapię. Polega na implantacji elektrody do otworu krzyżowego. Prawidłowe położenie elektrody jest ustalane w oparciu o odruchy pacjenta podczas stymulacji testowej - przekazało biuro prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
.... ZOBACZ RÓWNIEŻ: |
Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym dodatkowo umożliwia rozmowę z pacjentem, który informuje o swoich odczuciach. Dzięki temu można jeszcze dokładniej dobrać lokalizację elektrody. Po kilku tygodniach, w drugim etapie zabiegu, implantowany jest stały neuromodulator. Od ubiegłego roku zabiegi neuromodulacji są refundowane.
Zabiegi przeprowadził zespół w składzie: prof. Piotr Radziszewski, dr n. med. Tomasz Piecha, pielęgniarka Paulina Waszczuk, pielęgniarka Dorota Frankiewicz, pielęgniarka Elżbieta Styś i pielęgniarka koordynująca Danuta Ziemba. (PAP)
Komentarze
[ z 0]