Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Przewiduje on dodanie do wykazu świadczeń gwarantowanych operacji stożka rogówki metodą cross-linking.
W uzasadnieniu projektu napisano, że wprowadzenie nowego świadczenia gwarantowanego wpłynie pozytywnie na poprawę jakości życia i stan zdrowia pacjentów ze stożkiem rogówki, poprzez stabilizację krzywizny rogówki, zahamowanie progresji stożka rogówki oraz w konsekwencji brak dalszego pogarszania się wzroku.
Stożek rogówki (keratoconus) jest najczęściej występującą ektazją rogówki polegającą na postępującym ścieńczeniu i uwypukleniu rogówki. Choroba ta, w postaciach zaawansowanych, prowadzi do znacznych zaburzeń ostrości wzroku. Etiologia stożka rogówki jest wieloczynnikowa, uwzględniająca zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i wpływ czynników środowiskowych. U większości pacjentów choroba występuje obustronnie i rozwija się niesymetrycznie. Upośledzenie widzenia z powodu stożka eliminuje chorego z samodzielnej egzystencji i w znacznym stopniu obniża jakość życia.
Cross-linking (CXL) jest procedurą polegającą na sieciowaniu kolagenu rogówki prowadzącą do wytworzenia nowych wiązań pomiędzy włóknami kolagenu, co prowadzi do stabilizacji i usztywnienia struktury rogówki. Cross-linking wykonuje się w celu zapobiegania progresji zmian stożka rogówki. Dzięki zastosowaniu sieciowania kolagenu możliwe jest uniknięcie konieczności wykonania przeszczepienia rogówki lub odroczenie go w czasie.
Wprowadzenie przedmiotowego świadczenia stanowi realizację rekomendacji 88/2022 Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 30 września 2022 r., w której uznano za zasadne zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej: Operacja stożka rogówki metodą cross-linking, jako świadczenia gwarantowanego z zakresu leczenia szpitalnego.
Komentarze
[ z 0]