Pierwszą w Podlaskiem operację przeszczepu rogówki przeprowadzili w piątek okuliści w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – poinformował szpital.

Operację pod nadzorem konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki prof. Marka Rękasa przeprowadziła dr Agnieszka Budnik – podała rzecznik szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Dodała przy tym, że pierwszy przeszczep rogówki w Polsce był przeprowadzony w 1926 r., a teraz takie operacje wykonywane są w zaledwie w kilku ośrodkach w Polsce. We wschodniej Polsce jedynie w Lublinie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (podlegający Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku) nie ma kontraktu z NFZ na takie operacje. Jest kolejka 15 pacjentów, którzy czekają na przeszczep rogówki w białostockiej klinice.

"Mam nadzieję, że wkrótce zabiegi te będą wykonywane standardowo w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego" – informuje cytowana w komunikacie kierownik tej kliniki prof. Zofia Mariak.

Szpital przypomina, że przeszczep rogówki polega na zastąpieniu zmienionej chorobowo rogówki pacjenta tkanką, która pochodzi od dawcy.

"Białostocka klinika już od dłuższego czasu przygotowywała się do wdrożenia tego typu operacji. Od kilku lat lekarze z kliniki pobierają rogówki od zmarłych dawców i przekazują je do Banku Tkanek. Ciągle jednak nie było warunków formalnych do wdrożenia tych operacji w Białymstoku" – podkreślono w informacji prasowej.

Prof. Zofia Mariak zaznaczyła, że białostocka klinika przeprowadza wiele tzw. mikrochirurgicznych operacji w okulistyce, zaćmy czy jaskry.

"Jednak ze względu na to, że rogówki pobierane są od zmarłych osób, operacja przeszczepu obwarowana jest wieloma ograniczeniami. M.in. wymagane jest, by w klinice zatrudniona była osoba, która ma już doświadczenie w wykonywaniu przeszczepów. Nasi lekarze jeździli szkolić się do innych ośrodków i już są gotowi, by samodzielnie stanąć do operacji" – podkreśla prof. Mariak.

Szpital zaznacza, że przeszczep rogówki jest np. jedynym ratunkiem dla pacjentów po stanach zapalnych rogówki, które nie poddają się leczeniu, gdy doszło do owrzodzenia rogówki "lub gdy nie spełnia ona prawidłowych funkcji optycznych (stożek rogówki, blizny pourazowe, bielma pozapalne)".

Pierwsze operacje w Białymstoku będzie przeprowadzać dr Agnieszka Budnik pod nadzorem prof. Rękasa, dopiero potem będzie operowała samodzielnie.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Izabela Próchnicka