21 listopada na Oddziale Klinicznym Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała przeprowadził 200. zabieg wszczepienia rogówki. To zdecydowany rekord w skali całego kraju.
- Jeśli ośrodek wykonuje 100 przeszczepień rocznie, to jest bardzo dobry wynik - mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry I Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. - Dwieście przeszczepów to marzenie, które dziś nam udało się spełnić. Oznacza to, że dwieście osób zaczęło widzieć. Wielu pacjentów podkreśla, że dzięki przeszczepieniu rogówki czują, jakby zaczęli żyć ponownie.
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach to największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki. To na Oddziale Klinicznym Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej, którym kieruje prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, przeprowadzono w 2000 r. pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy. W 2010 roku to właśnie w OSK po raz pierwszy w Europie wszczepiono pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu. W oddziale wykonano też pierwsze w kraju zabiegi: przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy), a także przeszczepy warstwowe rogówki - przedni, a następnie tylny.
To wszystko jest także możliwe dzięki temu, iż lekarze dysponują jednymi z najlepiej wyposażonych bloków operacyjnych w Europie. Zespół pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały na co dzień korzysta z technologii 3D czy specjalistycznych laserów. Przy oddziale funkcjonuje także Bank Tkanek Oka.
- To dzięki temu możemy budować Europejskie Centrum Okulistyki, w którym połączone zostały wybitne kadry i najnowocześniejszy sprzęt - mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. - Jest to także możliwe dzięki niesamowitemu wsparciu, jakiego udziela nam Marszałek Wojewodztwa Śląskiego i Radni Sejmiku Województwa Śląskiego. Ta międzysektorowa współpraca, zrozumienie potrzeb, wspólna praca pozwala nam ratować życie i zdrowie ludzi z całej Polski.
- Inwestycje w służbie zdrowia, które realizujemy od początku kadencji, są niezwykle istotne, ale równie ważne są kadry, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dokonywać dzięki temu medycznych cudów - mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. - Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach to największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, a zespół profesora Wylęgały wykonuje pionierskie, innowacyjne zabiegi, dzięki czemu szpital plasuje się w światowej czołówce szpitali leczących choroby oczu. Gratuluję tych wyników, sukces w postaci każdej udanej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu. Tylko w ten sposób możemy pomóc najbardziej potrzebującym pacjentom
- Tylko w tym roku samorząd województwa śląskiego przeznaczył pięć milionów złotych na zakup najnowocześniejszego sprzętu są szpitala - dodaje Alina Bednarz - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, przewodnicząca Rady Społecznej naszego szpitala i Radna Sejmiku Województwa Śląskiego. - Wiemy, jak ważne dla każdego człowieka jest zdrowie, dlatego wspieranie rozwoju ochrony zdrowia jest naszym priorytetem.
Komentarze
[ z 0]