Wspomaganie rekonstrukcji szczęki i gojenia kości komórkami macierzystymi pobranymi z tkanki tłuszczowej od pacjenta zastosowano 25 lipca po raz pierwszy u dziecka na Warmii i Mazurach, a prawdopodobnie także w Polsce - poinformował Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.
Innowacją jest także fakt, że dzięki najnowocześniejszej technologii komórki macierzyste pobrano, a następnie wszczepiono na sali operacyjnej podczas jednego zabiegu, bez konieczności ich transportowania do innego ośrodka i namnażania. Zabieg odbył się w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.
Szpital poinformował, że 15-letni Kamil przyjechał po pomoc do olsztyńskiej placówki aż z Wielkopolski. Jego problemy zdrowotne zaczęły się gdy miał 1,5 roku. Wówczas w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zdiagnozowano u niego nowotwór w lewym podudziu. Niestety, po jego wycięciu i rocznej chemioterapii pojawiła się wznowa. Chłopiec przeszedł kolejny zabieg i na szczęście od tamtej pory guz w tym miejscu nie wrócił. Niestety, 4 lata temu Kamila zaatakował inny nowotwór, który umiejscowił się w górnej szczęce po lewej stronie.
- Po wykonaniu biopsji okazało się, że to jeden z najgroźniejszych nowotworów kości – opowiada pani Agnieszka, mama Kamila. - Specjaliści z Warszawy usunęli guz i zastosowali chemioterapię. Po tym leczeniu całe lewe podniebienie syna było jedną wielką dziurą. Chirurg przeprowadzający operację powiedział mi, że jeżeli chodzi o jakąkolwiek rekonstrukcję szczęki, to w Polsce może ją wykonać tylko Szpital Dziecięcy w Olsztynie.
Jednak najpierw rana musiała się wygoić. Przez pierwszy rok po zabiegu Kamil miał sztuczną szczękę, dzięki której mógł jeść, ale korzystanie z niej na co dzień było kłopotliwe. Trzeba ją też było często zmieniać, bo Kamil rósł.
- Poza tym syn nie miał kości policzkowej, przez co zaczął mu się zapadać nos – dodaje pani Agnieszka. - Do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafiliśmy 2 lata temu. Jesteśmy bardzo zadowoleni że uzyskaliśmy tu kompleksową pomoc.
W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym przeprowadzono u Kamila drugi zabieg, podczas którego wykonano mikronaczyniowy przeszczep kości z biodra, by odtworzyć brakującą połowę szczęki. Przeszczep się przyjął. Kamil ma nowe podniebienie. Onkologicznie też jest wszystko w porządku. Jednak w efekcie wycięcia guza chłopiec nie ma połowy zębów, a jakość kości jest niewystarczająca, żeby wykonać u niego implanty zębów. Implanty są niezbędne nie tylko z powodów estetycznych, ale także by chłopiec mógł normalnie jeść i wyraźnie mówić. Olsztyńscy lekarze znaleźli sposób, by zdecydowanie poprawić jakość życia Kamila.
- Postanowiliśmy zrobić pacjentowi dodatkowy przeszczep kości, wspomagany komórkami macierzystymi, pobranymi z tkanki tłuszczowej pacjenta – mówi dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Zestaw do pobierania tych komórek, wart 5 tys. zł, został zakupiony przez Stowarzyszenie Pomoc i Wsparcie Dzieciom w Chirurgicznym, Szczękowo-Twarzowym i Rekonstrukcyjnym Leczeniu Wad Twarzoczaszki.
Operację przeprowadzili specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: dr n. med. Krzysztof Dowgierd, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej i doktor Łukasz Banasiak, specjalista chirurgii plastycznej. Zabieg trwał ok. 5 godzin i przebiegł pomyślnie. Kolejnym etapem leczenia, który odbędzie się za ok. pół roku, będzie wstawienie implantów.
Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie
Komentarze
[ z 9]
Wala z rakiem jest czymś niewyobrażalnym. Jest to długa droga w celu odzyskania zdrowia, pełna poświęceń. Wymaga także czasu i cierpliwości. Kamil trzymaj się. Wiele złych rzeczy cię spotkało ale teraz jesteś na dobrej drodze. Dzięki naszym uzdolnionym chirurgom z Olsztyna życie dla niego stanie się z pewnością wiele łatwiejsze. Zabiegi tego typu są bardzo cieżkie i wymagają nie lada wiedzy w rym temacie. Rekonstrukcja szczęki jest bardzo potrzebna małemu pacjentowi aby mogł godnie żyć i prawidłowo funkcjonować. Z pewnością sam wygląd ze względów estetycznych spdawia mu trudności a co dopiero tu mówić o spożywaniu posiłków. Walka od małego z rakiem jest całym jego życiem. Cieszę się bardzo ,że nasi lekarze znów pokazali klasę i nie pozwolili aby chłopak się męczył. Postanowili działać i to im się udało. Czekam na dalszy rozwój sprawy.
Zastosowanie komórek macierzystych znajduje coraz to nowsze zastosowanie. Czasem to tylko one są w stanie poradzić w trudnym przypadku z góry skazanym na niepowodzenie . O jednoczesne pobraniu komórek i wszczepieniu ich podczas jednego zabiegu słyszę pierwszy raz, ale bardzo mi się to podoba! Zabiegi z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej są zabiegami, które w znacznym stopniu wpływają na samopoczucie pacjenta, gdyż dotyczą one części ciała na co dzień widocznych dla innych ludzi, jak i dla samego pacjenta. U tego młodego pacjenta dochodził jeszcze aspekt funkcjonalności. W przypadku braku fragmentu podniebienia występuje połączenie jamy ustnej z jamą nosową co znacznie utrudnia pobieranie pokarmów oraz płynów, wymowę oraz niekorzystnie wpływa na oddychanie gdyż część powietrza nie przechodzi właśnie przez nos i nie jest ono ogrzewane i oczyszczane co może przyczyniać się do chorób infekcyjnych górnych dróg oddechowych. Jak wspominala mama chłopca, stosowanie protezy było uciążliwe. Teraz chłopak dzięki będzie mógł z czasem normalnie funkcjonować. Wielkie brawa dla wszystkich osób biorących udział w leczeniu tego pacjenta, którego pech trzymał się prawie od początku jego życia. Oby choroba dała mu raz na zawsze spokój, dużo zdrowia!
Wow ! Jestem pod ogromnym wrażeniem. Tego typu innowacyjne operacje wskazują, że w ogóle nie odstajemy jakością leczenia od zachodnich krajów. Wykorzystanie komórek macierzystych w onkologii potwierdza, że jest to leczenie przyszłościowe, które będzie mogło być wykorzystane w różnych innych dziedzinach medycyny. Niedawno do mediów dotarła wiadomość, o tym że Australijczycy twierdzą, że mogą pomóc ludziom po udarach, a Polacy zaczynają podawać komórki pacjentom z rzadkimi chorobami neurologicznymi. To właśnie lekarze z olsztyńskiego szpitala wykonują takie zabiegi ! Wszczepiają oni komórki macierzyste bezpośrednio w rdzeń kręgowy ( Australijczycy podają je dożylnie). Eksperyment badawczy z wykorzystaniem komórek macierzystych ma dotyczyć chorób neurodegeneracyjnych, a więc schorzeń, których patomechanizm polega na pojawianiu się zaniku w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Pamiętajmy jednak, że komórki nie leczą, tylko spowalniają rozwój chorób neurologicznych, i to tylko niektórych. Szerokie badania nad ich wykorzystaniem trwają od niedawna, wyniki z każdym rokiem są jednak coraz bardziej obiecujące. Jednakże odbiegłam trochę od tematu :) Wielkie brawa dla lekarzy z olsztyńskiego szpitala i dużo zdrowia dla Kamila !
Miło się czyta takie informacje! Nasi lekarze z tygodnia na tydzień pokazują, że są czołówką światową w przeprowadzaniu skomplikowanych operacji. Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie tego typu zabiegów w obszarze głowy i szyi wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, gdyż na stosunkowo małym obszarze występują duże i ważne naczynia krwionośne oraz nerwy, które stosunkowo łatwo jest uszkodzić. Dlatego ogromne wyrazy uznania dla lekarzy, którzy podjęli się tak skomplikowanego zabiegu, który w wielu ośrodkach nie byłby wykonany. Olsztyn potwierdza, że jest czołówką w naszym kraju jeżeli chodzi o chirurgię szczękowo-twarzową. Podjęcie próby osadzenie implantów w przeszczepionej kości wzbogaconej o komórki macierzyste wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Stworzenie odpowiedniego podłoża do osadzenia implantów, a następnie na nich koron czy też mostu jest dla tego chłopca naprawdę ważne, nie tylko ze względów estetycznych jak podaje mama chłopca. W przypadku braku zębów przeciwstawnych, zęby w żuchwie również mogłyby ulec uszkodzeniu, a przejęcie funkcji żucia przez inne zęby naraziłoby je na nadmierne obciążenie. Długotrwałym skutkiem mogłyby być wady zgryzu, nadmierna ruchomość a nawet utrata zębów. W dość młodym wieku taka kolej rzeczy byłaby dla chłopca czymś strasznym. Dobrze, że wprowadzono przemyślane leczenie, które daje możliwość chłopcu na normalne funkcjonowanie.
Super wiadomość ! To piękne, że chorzy, którzy kiedyś nie mieliby najmniejszych szans na w miarę normalne życie, teraz mogą uzyskać tak kompleksową pomoc. To daje nadzieję, że już niedługo nie będziemy spotykali sytuacji niemożliwych ! Wielkie brawa dla doktora nauk medycznych Pana Krzysztofa Dowgierda. Pamiętajmy, że w 2016 roku dr Krzysztof Dowgierd ordynator Oddziału Chirurgii Twarzowo-Szczękowej i Rekonstrukcji Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie był szefem zespołu przeprowadzającego operację rekonstrukcji żuchwy dziecka. Operacja 8-letniego chłopca, którym zajęli się olsztyńscy chirurdzy ze szpitala dziecięcego w Olsztynie przebiegła bez problemów. U Fabiana zdiagnozowano obustronny nowotwór żuchwy. Rosnący guz utrudniał chłopcu normalne życie. Operacja była wyjątkowa, bo lekarze po raz pierwszy użyli specjalnych szablonów i wyprofilowanej płytki, skonstruowanej specjalnie dla Fabiana za granicą. Wielospecjalistyczne podejście doktora Krzysztofa Dowgierda do leczenia pacjentów z wadami twarzy daje spektakularne efekty. Zarządzanie wielospecjalistycznym zespołem lekarsko- terapeutycznym pozwala na osiąganie najlepszych wyników leczenia w skomplikowanych przypadkach u dzieci i dorosłych. Podejmuje się leczenia i operowania najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych wad twarzoczaszki. Możemy sobie tylko życzyć takich lekarzy w naszym kraju ! Jeszcze raz wielkie brawa !
Życzę Kamilowi jak najwięcej zdrowia ! Mam nadzieję, że choroba została pokonana i nie będzie już nawrotów. Zawsze jestem pod wrażeniem takich pionierskich operacji. Z opisu artykułu wynika, że była to naprawdę wymagająca i wieloetapowa operacja. Bardzo cieszy mnie, że Kamil zdobył możliwość wszczepienia implantów, bez których życie byłoby naprawdę trudne. I tak już przeżył dużą część swojego życia z protezą, co musiało być bardzo niekomfortowe, a także wstydliwe dla dziecka w tym wieku. Jestem przekonana, że dalsze operacje przebiegną tak samo bezproblemowe jak dotychczasowe, biorąc pod uwagę historię szczękowo-twarzową olsztyńskiego szpitala. Przypominam bowiem, że to właśnie w Olsztynie przeprowadzono pionierską operację rekonstrukcji żuchwy - u pacjentki z wrodzoną wadą żuchwy wstawiono implanty przygotowane przez Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych w Łodzi. Przed Kamilem jeszcze zapewne długa i ciężka rehabilitacja, ale najważniejsze, że guz został wycięty w całości. Dużo zdrowia i wytrwałości !
Komórki macierzyste znajdują zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. W tym przypadku pozwolą młodemu pacjentowi na powrót do zdrowia. To przykre, że od małego chłopiec miał problemy ze zdrowiem. Na szczęście z upływem jego lat, świetnie rozwijała się też medycyna, oraz nowe innowacyjne metody leczenia, które zapewnia mu normalne funkcjonowanie. Fakt, że potrzeba jeszcze trochę czasu, aż utworzy się kość odpowiedniej jakości i grubości, jednak najważniejsze jest to, że wszystko jest już zaplanowane i “wystarczy” tylko czekać. Kamil wycierpiał się już wystarczająco dużo, to świetnie, że trafił w ręce specjalistów, którzy udzielą mu najlepszej pomocy. Pozyskanie pieniędzy, ze Stowarzyszenia na zestaw do pobierania komórek macierzystych na pewno pomoże rodzinie, gdyż cały proces leczenia pochłonął na pewno duże ilości pieniędzy, bez których niestety w naszym kraju czasem zwyczajnie ciężko jest wrócić do zdrowia. Wielogodzinna operacja zakończona sukcesem zasługuje na słowa uznania. Aby kolejne etapy leczenia i rehabilitacji przebiegały równie sprawnie, a Kamil mógł w końcu cieszyć się pełnią życia.
Piękne rzeczy i to w moim województwie. Dużo się mówiło o tej operacji ostatnio, wielka sprawa i szansa dla tego Chłopca i jego Rodziców. Możliwości wykorzystania komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej i terapii genowej wydają się ogromne. Komórki zrębu izolowane z tkanki tłuszczowej wykazują wiele wspólnych cech, włączając zdolność adherencji do plastiku, tworzenie form przypominających kolonie fibroblastów, dużą zdolność proliferacji oraz zdolność do różnicowania w adipocyty, chondrocyty, mioblasty i osteoblasty, a przede wszystkim ekspresję wielu wspólnych antygenów powierzchniowych. Komórki macierzyste tkanki tłuszczowej są umiejscowione w jej podścielisku, gdzie panują warunki beztlenowe. Źródłem tkanki tłuszczowej są zazwyczaj operacje chirurgiczne okolicy brzucha lub liposukcje. Podczas interwencji laparoskopowych ilość pobranej tkanki jest zazwyczaj niewielka, około 5 g, z kolei biopsja pozwala na pobranie jedynie 1-3 g tkanki, dodatkowo dosyć często zanieczyszczonej komórkami krwi. Częstym miejscem pobrań, zwłaszcza podczas operacji plastycznych, jest też okolica sutkowa. Pozwala na uzyskanie nawet 100 g tkanki, niestety zawierającej dodatkowo tkankę gruczołową. W związku z tym ilość uzyskanych komórek zależy w znacznym stopniu od miejsca, z którego tkanka została pobrana. W przypadku tkanki sutka wydajność wynosi około 300 tys. komórek na gram tkanki, a w przypadku tkanki okolicy brzucha nawet 700 tys. z grama tkanki. Wiele badań dowodzi, że komórki macierzyste otrzymane z tkanki tłuszczowej utrzymują zdolność do różnicowania w kierunku komórek tłuszczowych, kostnych, chrzęstnych i mięśniowych oraz wykazują ogromny potencjał naczyniotwórczy, zarówno w warunkach in vitro, jak i in vivo. W przyszłości wykorzystanie komórek macierzystych pochodzenia mezodermalnego jest wielce prawdopodobne, jednak dalszy rozwój tej technologii wymaga znalezienia łatwo dostępnego ich źródła. W przeciwieństwie do metod pobierania szpiku kostnego, pobranie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej jest dużo prostsze. Poza tym w tej tkance występuje znacznie więcej mezenchymalnych komórek macierzystych niż w szpiku. Autologiczne pochodzenie tych komórek, wraz z ich możliwością różnicowania w linie o pochodzeniu zarówno mezodermalnym, jak i z innych listków zarodkowych, czynią je doskonałym materiałem do rozwoju terapii komórkowej. Tyle z takich ciekawostek od strony naukowej.
Wspaniale czytać takie wiadomości szczególnie jeśli pochodzą one z miejsca, z którym było się związanym przez długi okres czasu! To ogromna pomoc dla tego chłopca, szansa na lepsze życie i powrót do podstawowych czynności życiowych jaką jest przykładowo normalne gryzienie pożywienia. Po tak długiej walce z nowotworem, wznowach, kilku operacjach i chemioterapii pojawia się dla niego światełko w tunelu. Jak wiadomo po wycięciu podniebienia jama ustna ma połączenie z jamą nosową co znacznie utrudnia spożywanie pokarmów. Dlatego wykonana operacja rekonstrukcji szczęki była niezbędna. Jednakże inny problem to brak zębów i zbyt mała ilość kości by wykonać implantację.Pomysł użycia komórek macierzystych łącznie z kolejnym przeszczepem kości pozwoli mu na szansę implantowania brakujących zębów w przeszczepionej kości. Tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem dorosłych komórek macierzystych, które mogą się różnicować w wyspecjalizowane komórki mezodermalnego pochodzenia, takie jak fibroblasty, adipocyty, miocyty, chondrocyty i osteocyty w organizmie człowieka. Dodatkowym jej atutem jest dostępność i obfitość. Cieszy niezmiernie fakt możliwości jakie prezentuje olsztyński szpital oraz fakt, że całość była wykonana podczas jednego zabiegu co na pewno stanowi ogromny komfort chłopcu i jego rodzinie. To kolejne wspaniałe wieści na temat rozwoju medycyny w Olsztynie, a w szczególności w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej. Z niecierpliwością czekam na kolejne doniesienia z mojego regionu. Życzę dużo zdrowia i siły chłopcu, pod taką opieką z pewnością mu się uda!