Nowe badania sugerują, że aż do jednej trzeciej pacjentów leczonych kardiologicznie w trybie ambulatoryjnym może niepotrzebnie unikać przyjmowania kwasu acetylosalicylowego z powodu błędnego przekonania, że są uczuleni. W wielu przypadkach ta dezinformacja jest wyraźnie opisywana w dokumentacji pacjenta, powiedziała główna autorka badania, Gabriela Orgeron, MD, z Medstar Union Memorial Hospital w Baltimore, Maryland.
"W 34% dokumentacji opisywane były objawy z przewodu pokarmowego, które nie są objawami rzeczywistej alergii na kwas acetylosalicylowy", powiedziała dr Orgeron. "W przypadku prawdziwej alergii na aspirynę, można oczekiwać obrzęku naczynioruchowego, reakcji anafilaktycznej, objawów oddechowych i reakcji skórnych. Natomiast ból brzucha, nudności, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego są działaniami niepożądanymi, a istnieją procedury postępowania w takich przypadkach, co może umożliwić pacjentom pozostanie na leczeniu aspiryną bez problemów." wyjaśniła.
Dr Orgeron przedstawiła wyniki swoich badań na dorocznej konferencji w American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) 2015. Naukowcy przeanalizowali wszystkie historie medyczne (n = 5052) z ambulatoryjnej praktyki kardiologicznej z okresu 2 lat (2012 i 2013).
W sumie u 131 (2,5%) pacjentów udokumentowano alergię na aspirynę: reakcje skórne opisano w 26 przypadkach (19%), obrzęk naczynioruchowy w 4 (3,0%), objawy oddechowe w 1 (0,7%) i anafilaksję w 1 (0,7% ) przypadku. W sumie 45 przypadków zdiagnozowano jako objawy alergiczne z przewodu pokarmowego, a u 62 nieprawidłowo udokumentowano reakcję lub wymieniono jako "inne". 22 karty chorych wskazują, że lekarze nadal leczyli pacjenta kwasem acetylosalicylowym bez skierowania do alergologa lub na leczenie odczulające. „Omawiane dane doprowadziły do wniosku, że alergia na aspirynę była błędnie zdiagnozowana - jeśli pacjent jest naprawdę uczulony, kontynuowanie przyjmowania leku jest przeciwskazane”, zgłasza dr Orgeron. "Jeśli lekarz pierwszego kontaktu ma pacjenta, który ma objawy związane z leczeniem aspiryną, pierwszą rzeczą do zrobienia jest ścisła współpraca z alergologiem, który może przeprowadzić testy i ocenić, jaki rodzaj postępowanie będzie odpowiedni dla pacjenta.”
"Objawy z przewodu pokarmowego są do opanowania przez czasowe wstrzymanie terapii aspiryną lub połączenie jej z inhibitorem pompy protonowej. Nie jest konieczne, aby zupełnie odstawić leczenie aspiryną, ” dodała.
Aspiryna jest uważany za złoty standard leczenia pacjentów z wysokim lub umiarkowanym ryzykiem wystąpienia incydentu wieńcowego, a zatem wyniki te mają potencjalnie szerokie implikacje.
"Było to dość obszerne badanie, przeprowadzone wśród ponad 5000 pacjentów, a my kontynuowaliśmy projekt wśród pacjentów poddawanych przezskórnej interwencji wieńcowej, co zwiększyło naszą populację do łącznie 11 000 pacjentów," powiedziała dr Orgeron.
"Pojęcie "alergia" jest nadużywane przez wielu lekarzy," powiedział Andrew White, MD, z Kliniki Scripps w La Jolla w Kalifornii. "Ten termin może być stosowany odnośnie dowolnej niepożądanej reakcji na leki, ale dla znacznej liczby pacjentów ogranicza to wykorzystanie leku w przyszłości."
"Znaczna liczba pacjentów zgłasza, bądź mówi się im, że są uczuleni, co stwarza ogromne zamieszanie w czasie, gdy w trybie pilnym potrzebne jest wdrożenie leczenia" powiedział dr White, który był zaangażowany w ostatnim przeglądzie dotyczącym nadwrażliwości na aspirynę w leczeniu incydentów sercowo-naczyniowych. (Alergia Astma Proc 2013 r. 34: 138-142).
Alergolodzy odgrywają ważną rolę w edukacji zarówno lekarzy jak i pacjentów na temat różnic między działaniami niepożądanymi leków i prawdziwymi reakcjami nadwrażliwości oraz w pracy z systemami elektronicznych historii medycznych, aby wyjaśnić, jak prawidłowo zgłaszać działania niepożądane i reakcje alergiczne.
Konferencja American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) 2015. Badanie zostało przedstawione 07 listopada 2015.
Źródło: medscape.com
Komentarze
[ z 3]
Aspiryna faktycznie należy do leków o bardzo dużym prawdopodobieństwie uczulenia. Jest też jednym z najbardziej rozpowszechnionych leków w medycynie, dlatego diagnoza, że pacjent jest na nia uczulony, jest często bardzo na wyrost i może komplikować leczenie... Działania nieporządane to nie zawsze nadwrażliwość, jak jest napisane w badaniu. To, że pacjent ma bóle brzucha najczęściej świadczy o uszkodzeniu śluzówki żołądka, a nie o alergii.
Kiedyś spotkałem się opinią i to jeszcze na farmakologii w trakcie studiów, iż aspiryna albo raczej kwas acetylosalicylowy powinien być wycofany ze sprzedaży w charakterze środka przeciwbólowego w ogóle. Podobno w niektórych krajach kwas acetylosalicylowy owszem, jest sprzedawany, ale jako popularny acard, czyli w niskiej dawce w profilaktyce zawałów. Natomiast częściej jako bezpieczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy wymienia się paracetamol, ewentualnie ibuprofen. Co Państwo o tym sądzą? Czy nie powinniśmy iść za zachodnimi trendami i stosować bezpieczniejszy, rzadziej powodujący wystąpienie reakcji alergicznej lek z paracetamolem? Czy mówienie źle o kwasie acetylosalicylowym jest zdecydowanie przesadą, w końcu wielu z naszych pacjentów stosuje go od wielu lat, na bóle czy przewlekle w niektórych schorzeniach i to w bardzo wysokich dawkach (jak na przykład w reumatoidalnym zapaleniu stawów), a skutki uboczne wcale nie pojawiają się tak często?
Empendium medyczne dość wyraźnie opisuje potwierdzanie alergii na salicylany. Działania niepożądane, występujące po przyjęciu aspiryny nie zależą od mechanizmów immunologicznych, określane są mianem idiosynkrazji aspirynowej (nadwrażliwość na aspirynę, nietolerancja aspiryny), prawdopodobnie związane są z defektem lub niedoborem enzymu.Działanie aspiryny polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn (substancji wytwarzanych z fosfolipidów błony komórkowej) poprzez wpływanie na izoformy enzymu o nazwie cyklooksygenaza. U osób z nadwrażliwością na aspirynę w znacznie większym stopniu dochodzi do zablokowania izoformy COX1 prostaglandyny fizjologicznej niż COX2 - izoformy patologicznej, prozapalnej, ponadto u chorych dochodzi do zwiększonej produkcji leukotrienów - substancji również działających prozapalnie. Manifestacją kliniczną idiosynkrazji aspirynowej najczęściej są astma, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (odmiana pokrzywki). Częstość występowania astmy aspirynowej szacuje się na około 0,6% ogólnej populacji i na około 5-10% u chorych na astmę. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Pierwsze objawy występują zwykle po 30. roku życia, poprzedzone są naczynioruchowym nieżytem nosa, często infekcją wirusową. Nietolerancji aspiryny i astmie bardzo często (w 80% przypadków) towarzyszą polipy nosa, co łącznie składa się na obraz tzw. triady aspirynowej. Mechanizmy biorące udział w wyzwalaniu pokrzywki są mniej poznane niż występujące w astmie aspirynowej. Nadwrażliwość na aspirynę jest jedną z przyczyn przewlekłej pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego. Podobne objawy jak niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wywoływać dodatki spożywcze, takie jak konserwanty czy środki barwiące. W niektórych przypadkach przewlekłej pokrzywki związanej z idiosynkrazją aspirynową dobre efekty lecznicze udaje się uzyskać po zastosowaniu diety wolnej od konserwantów oraz pokarmów zawierających naturalny kwas acetylosalicylowy. Diagnostykę nadwrażliwości na leki przeprowadza się w wyspecjalizowanych ośrodkach alergologicznych. Największe znaczenie mają testy prowokacyjne z lekiem podawanym w zwiększających się dawkach.Preparatami przeciwbólowymi zwykle dobrze tolerowanymi przez pacjentów z nadwrażliwością na aspirynę są Tramal i Paracetamol. Opisywano jednak reakcje z nadwrażliwości również i na te leki. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych przed zastosowaniem wymienionych leków należałoby przeprowadzić próbę prowokacji (dobór bezpiecznego leku) w placówce służby zdrowia, której personel ma doświadczenie w diagnostyce i leczeniu ewentualnych działań niepożądanych po przyjęciu leków. Gdy podawanie aspiryny jest niezbędne, można wytworzyć tolerancję na ten lek. W szpitalu chory otrzymuje zwiększające się dawki aspiryny. Maksymalna dawka to od 650 mg do 1200 mg. W celu utrzymania tolerancji niezbędne jest stałe podawanie aspiryny w dawce 80-325 mg/dobę. Po zaprzestaniu podawania leku tolerancja cofa się po około 5 dniach.