Mimo coraz skuteczniejszych leków przeciwbólowych wciąż wielu pacjentów doświadcza bólu pooperacyjnego, który może znacząco zmniejszyć aktywność pacjenta i tym samym opóźnić jego powrót do zdrowia po zabiegu. Kanadyjscy naukowcy sugerują, że w takich przypadkach skuteczna może być inna grupa leków. Jaka?

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat obserwowano, że leki przeciwdepresyjne mogą łagodzić ból, niezależnie od wpływu na objawy depresji. Naukowcy z Queens University w Kingston w prowincji Ontario przeanalizowali wyniki 15 badań, w których sprawdzano skuteczność różnych leków przeciwdepresyjnych w terapii ostrego lub przewlekłego bólu pooperacyjnego.

Badania te objęły łącznie ok. 1000 osób. Analizowano w nich m.in. ból w spoczynku, podczas ruchu oraz działania niepożądane leków na depresję. Testowano leki przeciwdepresyjne z różnych grup, w tym trójpierścieniowe, SSRI, SNRI.

Okazało się, że leki na depresję łagodziły wczesny ból po operacji (potwierdziło to 8 badań), a także, że były też skuteczne w redukcji pooperacyjnego bólu przewlekłego (1 badanie).

Zdaniem autorów analizy wyniki nie były przypadkowe i sugerują, że leki przeciwdepresyjne mogą mieć potencjalne zastosowanie w terapii ostrych bólów pooperacyjnych. Jednak zróżnicowanie uwzględnionych w analizie badań – pod względem stosowanych leków, dawkowania, liczby pacjentów, ostatecznych efektów czy wykonanej operacji chirurgicznej – uniemożliwia wyciągnięcie jednoznacznych wniosków.



Źródło: www.medexpress.pl