Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Paracelsus w Salzburgu informują, że diety ketogeniczne o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu mogą pogorszyć stany zapalne skóry. Wyniki ich badań opublikowano w Journal of Investigative Dermatology.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) to sposób odżywiania, w którym zwiększa się podaż tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów (poniżej 50 g). Diety ketogeniczne są coraz bardziej popularne ze względu na obietnicę leczenia wielu chorób i pomoc w odchudzaniu. Niektóre badania sugerują, że mogą one pomóc w radzeniu sobie z objawami cukrzycy typu 2 i chronić przed pogorszeniem funkcji poznawczych, a lekarze czasami zalecają taką dietę osobom z padaczką, w celu zmniejszenia częstości napadów.

Diety ketonowe wiążą się również z pewnym ryzykiem i skutkami ubocznymi, takimi jak objawy grypopodobne i wysypki skórne.

Nowe badanie na modelach myszy z zapaleniem skóry przypominającym łuszczycę pokazuje, że niektóre diety ketogenne - te o najwyższej podaży tłuszczu - mogą faktycznie zaostrzyć problemy skórne.

Naukowcy karmili różne grupy modeli myszy z zapaleniem skóry przypominającym łuszczycę różnymi rodzajami diet ketogenicznych, w tym dietą o wysokiej zawartości trójglicerydów średniołańcuchowych (MCT). To rodzaj tłuszczu pochodzącego z kokosa.

>>>ZOBACZ TEŻ: Lepsze leczenie trądziku dzięki nowemu, cyfrowemu narzędziu diagnostycznemu

Analiza danych wykazała, że diety o wysokiej zawartości MCT - szczególnie jeśli zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z oleju rybnego, orzechów lub nasion - pogarszają stan zapalny skóry u myszy.

Naukowcy mieli również nadzieję dowiedzieć się, czy diety oparte na długim łańcuchu trójglicerydów (LCT) mogą spowolnić postęp zapalenia skóry przypominającego łuszczycę. Ich eksperymenty nie potwierdziły tego efektu, ale wykazały, że bardziej zrównoważona dieta ketogenna nie pogarszała stanu zapalnego skóry.

„Odkryliśmy, że dobrze zbilansowana dieta ketogeniczna, ograniczona głównie do LCT, takich jak oliwa z oliwek, olej sojowy, ryby, orzechy, awokado i mięso, nie zaostrza stanów zapalnych skóry” - poinformowała dr Barbara Kofler z Uniwersytetu Medycznego Paracelsus w Salzburgu.


Źródło: eurekalert.org | medicalnewstoday.com