Konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie UE w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy – poinformował w czasie posiedzenia Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczy w Brukseli w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO). Jak przekazał resort zdrowia na Twitterze, szef resortu przed tym posiedzeniem omawiał z unijną komisarz ds. zdrowia Stellą Kyriakides propozycje Polski dotyczące uruchomienia specjalnego mechanizmu finansowania opieki zdrowotnej nad pacjentami z Ukrainy.
W wystąpieniu na posiedzeniu EPSCO minister zdrowia zaznaczył, że "konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie UE w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy". Na swoim Twittrze przekazał, że Polska zainicjowała wspólne oświadczenie 11 krajów w tej sprawie: Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii.
"Wzywamy również komisję do pilnego wypracowania innych mechanizmów UE do finansowania działań w aspekcie ochrony zdrowia uchodźców, w tym uruchomienia pakietu CARE II" – dodał minister w cytowanej przez resort w mediach społecznościowych wypowiedzi.
Podziękował też krajom, które wspierały nasz kraj w relokacji i leczeniu ukraińskich pacjentów.
"Dziękuję Włochom, Irlandii, Norwegii, Austrii i Szwecji, które niedawno przyjęły ukraińskich pacjentów z Polski. Musimy być przygotowani na to, że potrzeby będą coraz większe, ponieważ coraz więcej ludzi będzie zmuszonych do opuszczenia Ukrainy" – podkreślił minister.
Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski, czyli od 24 lutego, przybyło ponad 2,3 mln osób.(PAP)
Komentarze
[ z 0]