Studenci należący do Dermatologicznego Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed rozpoczęli w marcu br. cykl akcji edukacyjnych „Nie daj się złapać” dla młodzieży klas maturalnych liceów ogólnokształcących w Trójmieście, dotyczących profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.
Jak poinformował Gdański Uniwersytet Medyczny, powodem zorganizowania akcji stały się niepokojące dane epidemiologiczne notujące wzrost zachorowalności mieszkańców Pomorza na choroby weneryczne. Akcja „Nie daj się złapać” jest, jak dotychczas, największym projektem realizowanym w ramach działalności SKN Dermatologii kierowanym do społeczności Trójmiasta, której pomysłodawcami są studenci VI roku Wydziału Lekarskiego Anna Kisielnicka oraz Adrian Wiśniewski wraz z opiekunami: dr hab. Anetą Szczerkowską-Dobosz i dr Moniką Konczalską z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed.
Treść spotkań dotyczyła pięciu najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową: kiły, chlamydialnego zapalenia cewki moczowej, rzeżączki, zakażeń wirusami HPV i HIV oraz zasad ich profilaktyki. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. o etiologii, możliwych sposobach zarażenia się, podstawowych objawach i metodach leczenia tych chorób, a także otrzymali niezbędne informacje w jaki sposób szukać pomocy w razie ich podejrzenia. Podczas specjalnie na tę okoliczność przygotowanej zabawy edukacyjnej „Fakty i Mity” studenci rozwiewali wątpliwości na temat wielu powszechnie panujących nieprawdziwych przekonań o chorobach przenoszonych drogą płciową i odpowiadali na pytania uczniów. Zajęcia odbyły się w czterech Liceach Ogólnokształcących (III LO w Gdyni, III LO w Gdańsku, I LO w Gdańsku, II LO w Sopocie) i zostały poprowadzone przez studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego.
Akcja „Nie daj się złapać” jest także szeroko propagowana w mediach społecznościowych jako strona internetowa pod adresem niedajsiezlapac.pl
Komentarze
[ z 0]