Kilkanaście tysięcy osób odwiedziło w sobotę (17 września 2016 r.) w ramach Dnia Otwartego „NFZ bliżej Pacjenta – Leki 75+” siedziby oddziałów wojewódzkich, delegatur i punktów obsługi pacjenta NFZ w całym kraju oraz specjalne stanowiska Funduszu np. w centrach handlowych. Każdy zainteresowany mógł bliżej poznać założenia rządowego programu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia.
Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem seniorów i ich rodzin. Odwiedzający stanowiska Funduszu najczęściej pytali o to: kto jest uprawniony do otrzymania darmowych leków, które leki są bezpłatne i kto może wystawić na nie receptę? Pracownicy Funduszu, a także eksperci z izb aptekarskich informowali o założeniach programu Leki 75+, a także odpowiadali na szczegółowe pytania wszystkich zainteresowanych.
W wielu oddziałach Funduszu przygotowano pokazy ratownictwa medycznego, podczas których można było poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Ponadto chętni mogli bezpłatnie wykonać badania np. pomiar poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego lub skorzystać z porady lekarza diabetologa.
W minioną sobotę można było również odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Chętni mogli także uzyskać dane dostępowe do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP), potwierdzić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, złożyć wniosek do sanatorium oraz uzyskać informacje o miejscach i zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych.
Źródło: NFZ
Komentarze
[ z 2]
Bardzo fajna inicjatywa i cieszy mnie informacja, że pacjenci chętnie korzystali z możliwości udziału w dniach otwartych organizowanych przez narodowy fundusz zdrowia. Chociaż wydaje mi się, że informacje dotyczące samego programu bezpłatnych leków dla seniorów mogliby uzyskać sami zainteresowani u swojego lekarza rodzinnego wraz z receptami na bezpłatne preparaty lub w dowolnej aptece podczas chociażby realizacji zaleceń, to jednak miło jest czytać, że sami pacjenci wykazali się zainteresowaniem i skorzystali z możliwości pozyskania wiadomości z pierwszej ręki bezpośrednio od przedstawicieli NFZtu.
Tak jak Pani Lilia zauważyła, sam fakt udzielania informacji o możliwości skorzystania z programu "75+" nie wydaje się być tak istotnym, ze względu chociażby na szeroki dostęp do czytelnych informacji w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej czy aptekach. Co jednak mnie cieszy, to fakt, że podczas dni otwartych, odwiedzający oddziały wojewódzkie NFZ mogli skorzystać z warsztatów na których ratownicy pokazywali zasady udzielania pierwszej pomocy. Jest to bardzo ważne, ponieważ już dawno zostało udowodnione, że podczas poza szpitalnego zatrzymania krążenia, najważniejsze dla poszkodowanego jest szybkie wdrożenie pierwszej pomocy polegającej przynajmniej na takich niezbędnych czynnościach jak udrożnienie dróg oddechowych, czy uciskanie klatki piersiowej celem podtrzymanie choćby minimalnego krążenia do momentu przybycia na miejsce zdarzenia oddziału ratunkowego. Niestety, ale w naszym kraju wciąż brakuje powszechnego dostępu do takiej wiedzy, co może skutkować tragicznymi sytuacjami ze śmiercią osób poszkodowanych włącznie i to nawet w przypadkach, kiedy podobnym zdarzeniom można by skutecznie przeciwdziałać poprzez wdrożenie prostych czynności resuscytacyjnych. Co więcej, podczas dni otwartych chętni odwiedzający mogli zbadać poziom cukru we krwi, czy zmierzyć ciśnienie. Proste badanie, a pomagające wykryć osoby zagrożone rozwojem nadciśnienie oraz cukrzycy. Biorąc pod uwagę skalę problemu w naszym kraju dobrze, że przynajmniej przy okazji takich imprez badania przesiewowe są wykonywane.