Dr hab. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska z Klinki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest jednym z autorów pracy pt. “Cannabidiol in patients with seizures associated with Lennox-Gastaut syndrome (GWPCARE4): a randomized, double-blind, placebo-controlled chase 3 trial”, która ukazała się w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”.
Jak informuje Gdański Uniwersytet medyczny, publikacja jest wynikiem wieloośrodkowej współpracy ekspertów zajmujących się leczeniem lekoopornej padaczki. W badaniu wzięły udział ośrodki ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Dr hab. Mazurkiewicz-Bełdzińska jest jedynym europejskim autorem tej pracy, co potwierdza jej wkład w gromadzenie, analizę i interpretację danych. Uzyskane wyniki pozwoliły na potwierdzenie skuteczności kannabidiolu w terapii dodanej u pacjentów z rozpoznanym zespołem Lennoxa-Gastauta.
Opublikowana w “The Lancet” praca omawia wyniki ściśle kontrolowanego (randomizowanego, zaślepionego kontrolowanego placebo) badania 3 fazy, oceniającego skuteczność terapii dodanej kannabidiolem jako nowego leku przeciwpadaczkowego w dawce 20 mg/kg u 171 pacjentów chorujących na zespół Lennoxa-Gastaut. W badaniu wykazano znamienną redukcję liczby napadów upadków u pacjentów przyjmujących kannabidiol. Wyniki te potwierdzają skuteczność kannabidiolu w leczeniu lekoopornych zespołów padaczkowych uzyskane w pierwszym badaniu, dotyczącym zastosowania kannabidiolu w leczeniu pacjentów z zespołem Dravet, które opublikowano w “The New England Journal of Medicine”.
Zastosowany w omawianej pracy preparat jest lekiem, który powstał na bazie marihuany, ale przeszedł wszystkie etapy badań klinicznych, dopuszczających go do stosowania w badaniach 3 fazy. Podobnych kryteriów nie spełniają inne, mniej lub bardziej dostępne preparaty pochodzące z marihuany, które są jedynie suplementami diety, bez znanego składu i dawkowania.
Omawiane badanie wnosi wkład w ewidencję skuteczności kannabidiolu w encefalopatii padaczkowej, jaką jest zespół Lennoxa-Gastaut. Autorzy zaznaczają, że konieczne są dalsze badania, zwłaszcza obserwacje długoterminowe, które będą mogły potwierdzić utrzymywanie się efektu leczenia i poszerzenia wiedzy na temat profilu bezpieczeństwa tego leku.
Komentarze
[ z 2]
Zastosowanie marihuany w lecznictwie to obecnie temat cieszący się dużym zainteresowaniem. Publikacja w tak prestiżowym czasopiśmie naukowym to ogromny sukces. Polacy są członkami najlepszych zespołów badaczy na całym świecie. Możemy być dumni z naszych specjalistów. Coraz częściej wśród nazwisk wymienianych w międzynarodowych publikacjach widnieją nazwiska Polaków. Oby tak dalej. Przedstawienie wyników badań w znanych i prestiżowych czasopismach jest trampoliną do światowej kariery. Przyciąga również do nas specjalistów zza granicy.
To naprawdę wspaniałe osiągnięcie. Dzięki takim sukcesom młodzi naukowcy mają się na kim wzorować oraz widzą dowody na opłacalność ciężkiej pracy. Warto mierzyć wysoko. Dziś granice nie są już tak wyraźne jak kiedyś, a obieg informacji ma zawrotną prędkość co warto wykorzystać. Nawiązanie współpracy międzynarodowej również jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś.