Naukowcy z amerykańskiego University of Delaware i lekarze z Christiana Care Health System pokazują w swoich badaniach, że nawet przy braku nadciśnienia, nadmiar sodu w diecie niekorzystnie wpływa na szereg narządów, w tym na serce, nerki, układ nerwowy czy naczynia krwionośne.

Autorzy badania podkreślają, że nawet gdy ktoś jest oporny na sól, obserwuje się negatywny wpływ sodu na wiele narządów i tkanek.

W naczyniach sód ogranicza działanie śródbłonka, którego komórki pośredniczą m.in. w koagulacji czy adhezji płytek. Podwyższony poziom sodu w diecie może poza tym zwiększyć sztywność tętnic.

Duża ilość sodu w diecie może również prowadzić do powiększenia lewej komory serca albo rozrost tkanki mięśniowej, która tworzy jej główną ścianę.

W przypadku nerek dochodzi natomiast do osłabienia funkcji filtracyjnej, którą można zaobserwować przy minimalnym podniesieniu ciśnienia tętniczego.

Chronicznie podniesiony poziom sodu w diecie może też uczulić neurony układu sympatycznego w mózgu i doprowadzić do silniejszej odpowiedzi na szeroką gamę bodźców.


Więcej: pulsmedycyny.pl / kopalniawiedzy.pl