Zdaniem Business Centre Club, projekt ustawy wdrażającej dyrektywę tytoniową jest wadliwy i nie daje producentom czasu na dostosowanie. BCC uważa, że projekt nie implementuje w znacznej części istotnych dla producentów wyrobów tytoniowych postanowień Dyrektywy Tytoniowej oraz zawiera propozycje, które wykraczają poza dyrektywę. MZ uważa inaczej.

Resort zdrowia poinformował, że celem implementowanej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów nie jest podejmowanie działań, które mogą przynieść straty plantatorom i producentom tytoniu, lecz przede wszystkim ochrona życia i zdrowia osób palących i narażonych na bierne palenie.

Ministerstwo Zdrowia nie podziela również argumentów Związku Pracodawców Business Centre Club dotyczących braku części przepisów zawartych w dyrektywie tytoniowej w projekcie implementującym ww. przepisy do prawa krajowego. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż przygotowując projekt bazowało na dostępnych publicznie (w tym również dla branży tytoniowej) opracowanych i przyjętych unijnych aktach prawnych.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, zaproponowane przepisy są zgodne z nową dyrektywą tytoniową i stanowią jej bezpośrednią implementację, również w części dotyczącej wskazania organów odpowiedzialnych za przestrzeganie przepisów wynikających z nowych regulacji (jak Inspektor ds. Substancji Chemicznych – jednostka wyspecjalizowana w nadzorze nad obrotem substancjami i mieszaninami niebezpiecznymi dla zdrowia ludzkiego, do których zalicza się nikotynę). Dodatkowe przepisy regulujące rynek e-papierosów w Polsce i zakazujące sprzedaży na odległość są zgodne z przepisami wdrażanej dyrektywy, gdyż państwa członkowskie zachowują swobodę w zakresie regulowania kwestii związanych z wprowadzeniem dodatkowych przepisów przeciwdziałających używaniu tytoniu oraz powiązanych wyrobów (w tym e-papierosów). Ponadto przyjęty kierunek dotyczący wprowadzenia zasady ostrożności przy stosowaniu toksycznej, trującej substancji - jaką jest nikotyna - jest zgodny z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (do której należy Polska) oraz Naczelnej Rady Lekarskiej. Zgodnie z tymi rekomendacjami konieczne jest wprowadzenie ograniczeń w dostępności do elektronicznych papierosów oraz płynów do ich napełniania dla osób młodych oraz przyjęcie regulacji analogicznych do obowiązujących obecnie przepisów dotyczących „zwykłych” papierosów.


Więcej: mz.gov.pl / bcc.org.pl