5 stycznia Minister Zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, które wprowadza do podstawowej opieki zdrowotnej możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego.
Tzw. test combo umożliwia rozpoznanie rodzaju zakażenia wirusowego: grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. Jego zastosowanie ma pomóc ustalić sposób leczenia i ograniczyć nadmierną antybiotykoterapię.
- Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów - powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski.
Testy mają być dostępne w ciągu tygodnia. - One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów - wyjaśnił Niedzielski.
Minister Zdrowia przekazał również, że dostęp do leków jest zapewniony, ale z hurtowni szybko ich ubywa. - Dlatego monitorujemy ich ilość, także w aptekach. Dzięki TZF Polfa mamy pewność, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie. Rozmawiamy też z innymi producentami w sprawie leków przeciwwirusowych - przekazał minister.
- Obecnie obserwujemy, że liczba zachorowań na górne drogi oddechowe wyhamowuje. Jednak Covid-19 nauczył nas, że trzeba przygotować się na każdy, nawet najgorszy scenariusz. Dlatego mamy już opracowany plan działania na ewentualne apogeum zachorowań - zapewniał Adam Niedzielski.
Minister poinformował także, iż większość hospitalizacji (60 proc.) dotyczy najmłodszych. Dlatego też, resort zwiększył do 17 tys. liczbę łóżek pediatrycznych, przy czym obecnie zajętych jest ok. 9 tys.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Komentarze
[ z 0]