Według badań opublikowanych w „mBio" soczewki kontaktowe mogą zmienić mikrobiom oczu,. Nowe informacje mogą prowadzić do lepszego zrozumienia, w jaki sposób poprawić pielęgnację oka i zapobiec infekcji, takim jak olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek.
Statystyki z US Food and Drug Administration (FDA) wskazują, że na całym świecie, około 100 milionów ludzi nosi soczewki kontaktowe, a ponad 30 mln z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zachęca użytkowników soczewek kontaktowych, aby dbali o swoje soczewki prawidłowo i postępowali zgodnie z instrukcjami noszenia, czyszczenia i przechowywania soczewek. W przeciwnym razie może to powodować infekcje, takie jak zapalenie rogówki spowodowane drobnoustrojami.
Autorzy obecnego badania wskazują, że - tak jak jelito, skóra, czy jama ustna - oko ma swoją mikroflorę bakterii, co pomaga chronić je przed infekcją.
Poprzednie badania badały zanieczyszczenia bakteryjne soczewek kontaktowych, ale jest mniej informacji o tym, jak soczewki kontaktowe wpływają na strukturę i funkcję mikroflory na powierzchni oka.
Porównanie mikroflory skóry i spojówek ujawnia zaskakujące rezultaty
Starsza autorka badania Maria Dominguez-Bello, profesor medycyny na New York University School of Medicine, oraz jej koledzy, chcieli porównać mikroflorę oczu u osób noszących soczewki kontaktowe z mikrobiologią u tych, którzy ich nie noszą.
Uczestnikami badania było 58 dorosłych pacjentów ambulatoryjnych, którzy poszukiwali okulisty.
Naukowcy porównali mikroflorę bakteryjną powierzchni oka i skóry pod okiem przy użyciu techniki laboratoryjnej o nazwie sekwencjonowanie 16s rRNA. Analizowano również próbki od 20 uczestników, z których dziewięciu nosiło soczewki i 11, którzy ich nie nosili, w trzech przedziałach czasu przez okres 6 tygodni.
Naukowcy zbadali 250 próbek w laboratorium, z czego 116 pochodziło z gazików pobierających materiał ze spojówek, 114 z gazików z materiałem ze skóry pod okiem i 20 z soczewek kontaktowych.
Byli zaskoczeni większą różnorodnością bakterii na powierzchni oka, niż na skórze pod okiem albo na soczewkach kontaktowych.
Wyniki sugerują, że mikroorganizmy na powierzchni oka osób noszących soczewki kontaktowe były bardziej podobne do tych ze skóry, w porównaniu z tymi od osób, które nie noszą soczewek.
Jak jest podobny mikrobiom oka do tego, pochodzącego ze skóry u osób noszących soczewki?
U tych, którzy nosili soczewki, mikroflora drobnoustrojów na powierzchni oka była bogata w bakterie Pseudomonas, Acinetobacter, Methylobacterium i Lactobacillus.
Ci, którzy nie noszą soczewek mają niższy poziom bakterii Pseudomonas, Acinetobacter, Methylobacterium i Sphingobium.
Ponadto, Pseudomonas, Acinetobacter i Methylobacterium obficie występują w próbkach skóry u osób nie noszących soczewek, co oznacza, że mogą być one sklasyfikowane jako bakterie skórne.
Gdy naukowcy porównali mikroflorę oka z tą, ze skóry pod oczami wśród osób, które nie noszą soczewek, wykazali wyższe poziomy Haemophilus, Neisseria, Streptococcus, Staphylococcus, Rothia i Corynebacterium.
Spojówka ludzi, którzy nosili soczewki miała niższe poziomy czterech z tych bakterii, a mianowicie Haemophilus, Streptococcus, Staphylococcus i Corynebacterium.
Z tego powodu naukowcy wywnioskowali, że flora bakteryjna spojówki u osób noszących szkła jest bardziej podobna do występującej na skórze, w porównaniu z osobami, które nie noszą soczewek.
Różnorodność i skład bakterii na spojówkach i skóry nie wydaje się zmieniać z upływem czasu.
Dominguez-Bello zauważa, że zespół nie wie, jak zmiany te następują.
Naukowcy podejrzewają, że bakterie mogą przenosić się z palca na soczewkę, a następnie na powierzchnię oka, a także wspominają, że takie przeniesienia są zwykle przejściowe. A może, jak mówią, soczewka może wywierać presję na mikrobiom oka na korzyść bakterii skórnych.
Dominguez-Bello dodaje na koniec: „Jest jeszcze za wcześnie, aby zaoferować jakąś radę użytkownikom soczewek kontaktowych. Inne badania wykazały podwyższone ryzyko dla infekcji oczu u osób noszących soczewki kontaktowe, a to może odnosić się do ich wpływu na mikrobiom. Kiedy lepiej zrozumiemy mechanizmy, będziemy mogli stawiać hipotezy badawcze i zaproponować kroki zapobiegawcze ".
Naukowcy uważają, że badania mogłyby przyczynić się w kierunku lepszego zrozumienia, w jaki sposób mikrobiom związany jest z ryzykiem wystąpienia infekcji oczu u osób noszących soczewki kontaktowe.
Komentarze
[ z 2]
Trudno jest się dziwić takim wynikom badania. W końcu osoby, które korzystają z soczewek codziennie narażają swoje oczy nie tylko na podrażnienia przez sztuczny materiał z jakiego wykonana jest soczewka, ale również na kontakt z mikrobiomem pochodzącym ze skóry palca. A to przecież oczywiste, że ten obfituje w bakterie. Choćby za każdym razem myć dłonie przed kontaktem z gałką oczną, to przecież nigdy nie uzyska się całkowitego wyjałowienia powierzchni ciała. Trzeba o tym pamiętać i przypominać pacjentom, którzy zamiast okularów preferują korzystanie właśnie z soczewek. Zwłaszcza, że przecież im dłużej ktoś używa soczewek to często coraz mocniej zaniedbuje zasady higieny. Przynajmniej do czasu pierwszego zapalenia gałki ocznej i tym podobnych powikłań. Ala jak wynika chociażby z artykułu przedstawionego powyżej- oko przyzwyczaja się do bakterii, które w konsekwencji zasiedlają jego powierzchnię. Mikrobiom przestaje być szkodliwy dla gospodarza. Oczywiście pod warunkiem, że nie dojdzie do uszkodzenia ciągłości powierzchni oka, przez co bakteriom otworzona zostanie droga do wnętrza gałki ocznej.
Jeśli ktoś bez przerwy palcami dotyka powierzchni oka to rzeczywiście można by przypuszczać, że na jego powierzchni obecność i skład flory bakteryjnej może w końcu zacząć przypominać ten który badamy na skórze pacjentów. Zastanawiałoby mnie raczej jakie to ma konsekwencje dla układu wzrokowego chorego i czy pozostaje bez wpływu na chociażby zdolność widzenia po dłuższym czasie stosowania soczewek. Gorzej jeśli okazałoby się, że poprzez takie postępowanie raczej postępuje dalsze pogłębianie wady wzroku. I stanowiłoby to niezbity dowód świadczący za tym, że lepiej jednak gdyby pacjenci z chorobami gałki ocznej i układu wzrokowego stosowali okulary. Tymczasem jednak nie dysponujemy dostateczną liczbą badań, które mogłyby o takim fakcie poświadczyć i sugerować niebezpieczeństwo wynikające ze stosowania soczewek kontaktowych. Owszem, mikrobiom powierzchni gałki ocznej zaczyna przypominać ten który znajduje się na skórze. Ale czy niesie to za sobą dalsze konsekwencje? Czy po prostu taki jest skład i tyle?