Skład bakteryjny oczu osób noszących soczewki różnił się od mikrobiomu oczu osób noszących okulary lub mających zdrowy wzrok - wykazały przeprowadzone badania.
Badania bakteryjnego DNA pokazało, że różnorodność bakterii występujących na spojówce była znacznie większa niż na skórze bezpośrednio pod okiem. Zidentyfikowano ponadto trzykrotnie większe niż normalnie nagromadzenie bakterii Methylobacterium, Lactobacillus, Acinetobacter i Pseudomonas.
Naukowcy podkreślają, że są potrzebne dalsze badania aby ustalić m.in. czy zmiany w mikrobiomie oka są wynikiem dotykania palcami, czy nacisku wywieranego na oko przez soczewkę.
Więcej: naukawpolsce.pap.pl
Komentarze
[ z 1]
Od dawna wiadomo, że osoby noszące szkła kontaktowe częściej chorują na zaplenia spojówek i rogówki. Szczególnie częste jest to u osób, które nie zachowują odpowiedniej higieny podczas zakładania i zdejmowania soczewek, lub które noszą przeterminowane szkła. To logiczne, że wkładanie ciała obcego do oczu może powodować dostawanie się tam bakterii, których być tam nie powinno. Ale jak wiadomo wszystko jest dla ludzi, odpowiednia pielęgnacja soczewek i rozsądne ich użytkowanie sprawiają, że infekcje zdarzają się bardzo rzadko. A jeśli nawet zapalenie spojówek nie jest jakąś straszną chorobą i zazwyczaj mija w ciągu kilku dni. co prawda zdarzają się też poważniejsze infekcje, jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko.