Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy bakterii w mikrobiomie jelitowym człowieka jest obiecująca jako nowa metoda badań przesiewowych w kierunku chorób układu krążenia (CVD), według wstępnych badań, które zostały zaprezentowane na wirtualnym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Naukowego Chorób Serca. Spotkanie było najważniejszą globalną wymianą informacji dla badaczy klinicznych i tych skupiających się na najnowszych postępach w badaniach nad nadciśnieniem. Pełne badanie opublikowano w Hypertension, czasopiśmie American Heart Association.
Niedawne badania wykazały związek między mikrobiotą jelitową, mikroorganizmami w przewodzie pokarmowym człowieka i chorobami układu krążenia, które są główną przyczyną śmiertelności na świecie. Mikrobiota jelitowa jest bardzo zróżnicowana u poszczególnych osób i odnotowano różnice w składzie drobnoustrojów jelitowych u osób z CVD a także bez.
„Opierając się na naszych wcześniejszych badaniach łączących mikroflorę jelitową z CVD w modelach zwierzęcych, zaprojektowaliśmy to badanie, aby sprawdzić, czy możliwe jest badanie przesiewowe w kierunku CVD u ludzi przy użyciu sztucznej inteligencji przesiewowej próbek kału” - powiedział dr Bina Joe z FAHA , dyrektor badań, wybitny profesor uniwersytetu i przewodnicząca wydziału fizjologii i farmakologii na Uniwersytecie Toledo w Toledo w stanie Ohio. „Mikrobiota jelitowa ma głęboki wpływ na czynność układu sercowo-naczyniowego i może to być potencjalna nowa strategia oceny zdrowia układu sercowo-naczyniowego”.
Badacze wykorzystali dane z projektu American Gut (otwartej platformy do badań mikrobiomów z siedzibą w Stanach Zjednoczonych) do analizy składu mikrobiologicznego próbek kału za pomocą najnowocześniejszego modelowania uczenia maszynowego. Przeanalizowano prawie 1000 próbek, a około połowa próbek pochodziła od osób z CVD. Model był w stanie zidentyfikować różne skupiska bakterii jelitowych, które mogą potencjalnie pomóc w identyfikacji osób z istniejącymi CVD i bez niego.
Wśród zidentyfikowanych bakterii znaleziono: Bacteroides, Subdoligranulum, Clostridium, Megasphaera, Eubacterium, Veillonella, Acidaminococcus i Listeria były bardziej obfite w grupie CVD. Faecalibacterium, Ruminococcus, Proteus, Lachnospira, Brevundimonas, Alistipes i Neisseria były bardziej obfite w grupie bez CVD.
„Pomimo faktu, że mikrobiomy jelitowe są bardzo zróżnicowane u poszczególnych osób, byliśmy zaskoczeni obiecującym poziomem dokładności uzyskanym na podstawie tych wstępnych wyników, które wskazują, że skład mikrobioty kałowej może potencjalnie służyć jako wygodna metoda przesiewowa w kierunku CVD” - powiedział Joe. „Można sobie wyobrazić, że pewnego dnia, być może nawet bez oceny szczegółowej czynności układu sercowo-naczyniowego, lekarze będą mogli przeanalizować mikrobiom jelitowy próbek kału pacjentów za pomocą sztucznej metody uczenia maszynowego w celu przesiewu pacjentów pod kątem chorób serca i naczyń”.
Komentarze
[ z 0]