Zapobieganie samobójstwom jest wyzwaniem o charakterze globalnym. Samobójstwo jest jedną z 20 najczęstszych przyczyn śmierci na całym świecie w każdej grupie wiekowej. Jest przyczyną śmierci ponad 800 000 osób w ciągu roku, czyli 1 na 40 sekund. Każde samobójstwo oznacza utratę partnera, dziecka, rodzica, przyjaciela lub kolegi czy koleżanki. Śmierć samobójcza jednego człowieka dotyka około 135 osób z jego otoczenia. To oznacza 108 milionów ludzi rocznie na całym świecie cierpiących z tego powodu - informuje Polskie Towarzystwo Psychiatryczne z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom.
PTP przypomina, że każdy może przyczynić się do zapobiegania samobójstwom. Zachowania samobójcze są uniwersalne, nie znają granic, więc dotyczą wszystkich niezależenie od miejsca zamieszkania, rasy, kultury czy religii. Miliony ludzi są każdego roku są dotknięte przez zachowania samobójcze. Ich doświadczenia są niezwykle cenne w poznawaniu czynników ryzyka, środków zapobiegawczych i sposobów udzielania pomocy osobom zagrożonym samobójstwem i ich najbliższym. Zaangażowanie ich w programy badawcze, wspólne opracowywanie strategii szacowania ryzyka i skutecznych interwencji powinno być kluczowe w pracy każdej organizacji zajmującej się zapobieganiu samobójstwom.
Tegoroczny Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (ŚDZS) jest pierwszym z cyklu „Wspólne starania w zapobieganiu samobójstwom”. Temat ten będzie kontynuowany w latach 2019 i 2020.
Więcej informacji tutaj.
Komentarze
[ z 0]