W Pracowni Chirurgii Refrakcyjnej Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach coraz większa liczba pacjentów poddaje się laserowej korekcji wady wzroku metodą EBK.

Oznacza to rezygnację z okularów z wykorzystaniem bezpiecznej dla oka procedury polegającej na usunięciu wyłącznie powierzchownych warstw nabłonka bez uszkadzania warstw leżących pod nim.

Nie istnieje ryzyko osłabienia rogówki. EBK zapewnia idealne warunki do leczenia laserem excimerowym, a oko pacjenta goi się szybciej i lepiej. To oznacza zdecydowanie mniej powikłań, większy komfort dla pacjenta i szybki powrót do normalnej aktywności - podkreśla dr Beata Bubała-Stachowicz, okulistka z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

Liczba pacjentów, którzy pozbywają się okularów dzięki metodzie EBK stale rośnie. Jest to obecnie najczęściej wykonywana procedura w chirurgii refrakcyjnej.

Po pozytywnym przejściu badań kwalifikacyjnych, pacjent otrzymuje znieczulające krople do oczu, następnie lekarz bardzo delikatnie i precyzyjnie usuwa nabłonek, może zmienić kształt krzywizny rogówki z pomocą lasera, aby uzyskać pożądany efekt widzenia. Trwa to tylko kilka sekund i jest to działanie precyzyjne do setnych części milimetra.

Podczas tej procedury nie stosuje się żadnych ostrzy czy substancji chemicznych jak w przypadku innych laserowych procedur typu LASIK czy PRK. Po zabiegu pacjent otrzymuje specjalną, leczniczą soczewkę kontaktową, którą trzeba nosić przez kilka dni. Należy także stosować odpowiednie krople.

Niestety, zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent musi liczyć się z kosztami rzędu 2500 zł za zabieg wykonany w jednym oku.


Źródło: www.rynekzdrowia.pl