Ponad 18 mln złotych trafi do krośnieńskiego szpitala na utworzenie Regionalnego Centrum Południowego Podkarpacia „Kobieta i Dziecko”. To projekt, który będzie realizowany przy wsparciu z Unii Europejskiej w ramach RPO WP na lata 2014-2020.
O tym przedsięwzięciu i wielu innych planach na 2017 rok, na konferencji prasowej mówił dyrektor szpitala dr Piotr Lenik. W konferencji udział wziął Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek.
- Projekty w ochronie zdrowia ruszyły, dzięki czemu w 2017 roku prawie 183 mln złotych na Podkarpaciu będzie przekazane szpitalom wojewódzkim. Prawie 19 mln złotych trafi do szpitala krośnieńskiego i będzie przeznaczone na realizację projektu „Kobieta i Dziecko”. Dzięki niemu mieszkańcy subregionu krośnieńskiego zyskają lepsze warunki w zakresie kompleksowej opieki matki i dziecka. Jego idea wpisuje się w politykę polskiego rządu, w wartości, jakie polski rząd promuje, jak - rodzicielstwo, czy rodzina. Aby ta inwestycja mogła być realizowana, trzeba było wykonać naprawdę dużą pracę - prawie dwa lata trwały negocjacje i ustalenia z komitetem sterującym, gdyż projekty w ochronie zdrowia wymagają pewnego procesu koordynacyjnego – mówił Stanisław Kruczek, jednocześnie dziękując dyrekcji szpitala, samorządom i organizacjom pozarządowym za wsparcie tego projektu. Szczególne słowa podziękowania skierował do Kamili Bogackiej-Brożyny – prezes stowarzyszenia „Czyń Dobro, Mimo Wszystko”, która zapoczątkowała akcję mającą na celu zakupienie mammografu dla szpitala w Krośnie.
Zakup mammografu został wpisany do projektu „Kobieta i Dziecko”, podobnie jak zakup karetki neonatologicznej. Dzięki realizacji projektu „Kobieta i Dziecko”, szpital będzie mógł zagwarantować kompleksową opiekę nad matką i dzieckiem, zarówno edukację związaną z planowaniem rodziny (Szkoła Rodzenia), opiekę okołoporodową nad matką i dzieckiem (Oddział Ginekologiczno-Położniczy), jak też transport noworodków z zagrożeniem życia z innych szpitali do Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodków w Krośnie lub do szpitali poza województwem. Dzięki projektowi zostanie zapewniona także opieka pediatryczna nad dzieckiem (Oddział Dziecięcy, Poradnie Specjalistyczne dla Dzieci), od pierwszych dni jego życia, poprzez wiek dziecięcy i młodzieńczy, aż do osiągnięcia przez niego pełnoletności.
Projekt Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia „Kobieta i Dziecko” – wysokospecjalistyczna opieka zdrowotna, będzie realizowany do końca 2017 roku, jego wartość całkowita wyniesie 18,9 mln złotych, przy czym dofinansowanie unijne wyniesie aż 16,1 mln złotych.
Źródło: Biuro Prasowe UMWP
Komentarze
[ z 1]
Ważna jest walka o prawo kobiet w ciąży do godnego traktowania. Zachowanie personelu szpitalnego często pozostawia wiele do życzenia. To co wzbudza moje największe obawy to znieczulenie, którego często się kobietom odmawia. Wszyscy wiemy, że istnieje tzw. ”próg bólu”. Każdy człowiek odbiera bowiem bodźce w sposób subiektywny. Bodźce o obiektywnie takim samym natężeniu mogą wywołać krańcowo różne doznania. A co za tym idzie krańcowo różne reakcje. Mam tu na myśli reakcje, które uzewnętrzniamy w postaci zachowań, jak również wewnętrzne procesy stanowiące reakcję naszego organizmu na ból. Potrzeba łagodzenia bólu u poszczególnych kobiet znacznie się różni i w znacznej mierze zależy od postrzegania bólu, uwarunkowań kulturowych a także od systemu wartości. Osoby o bardzo niskim progu bólowym (tzn. odczuwające bodźce o obiektywnie małym nasileniu jako bardzo dotkliwy ból) mają skłonność do reakcji lękowych i zachowań w odczuciu otoczenia nieracjonalnych (jak to się mówi potocznie - tracą głowę). Z tego powodu nie potrafią świadomie uczestniczyć w realizacji ważnego zadania, jakim jest rodzenie dziecka, współpracować z personelem, wpadają w panikę. W efekcie dochodzi do przedłużenia się porodu, nieracjonalnej utraty sił, których braknie rodzącej w II okresie porodu oraz rozwinięcia się w organizmie matki szeregu reakcji zależnych już nie tylko od bólu, ale będących biochemicznym wykładnikiem strachu. W organizmie dziecka przedłużający się poród prowadzi głównie do niedotlenienia, które może być tragiczne w skutkach.