Autyzm jest stanem neurorozwojowym, który dotyka 1 na 44 dzieci w Stanach Zjednoczonych. Ma szeroki zakres cech o różnej intensywności i przyczynach. Jednym z rodzajów autyzmu jest zaburzenie ze spektrum autyzmu związanego z autoprzeciwciałami matki (MAR ASD).

MAR ASD charakteryzuje się obecnością specyficznych matczynych białek odpornościowych znanych jako autoprzeciwciała, które reagują na pewne białka znajdujące się w mózgu płodu. Matczyne autoprzeciwciała (IgG) przechodzą przez łożysko i mają dostęp do rozwijającego się mózgu. Tam mogą powodować zmiany w rozwoju mózgu u potomstwa, prowadząc do zachowań związanych z autyzmem.

Dwa nowe badania Instytutu UC Davis MIND poszerzają naszą wiedzę na temat tego typu autyzmu. Znaleziono wsparcie dla predykcyjnych wzorców białkowych we krwi przyszłych matek i powiązań MAR ASD z wyższą intensywnością cech autystycznych.

Judy Van de Water z Instytutu MIND i zespół naukowców wykazali, że autoprzeciwciało wiążące się z dziewięcioma specyficznymi kombinacjami białek (znanych jako wzorce MAR ASD) skutecznie prognozuje autyzm u wcześniej zdiagnozowanych dzieci. Przetestowali próbki krwi matki pobrane podczas ciąży, aby sprawdzić, czy mogą potwierdzić zidentyfikowane wzorce. Chcieli sprawdzić, czy wzorce dokładnie przewidziały autyzm u dzieci. Wyniki ich badań zostały opublikowane w Molecular Psychiatry.

„Wcześniej zidentyfikowaliśmy dziewięć wzorców powiązanych z ASD MAR. W tym badaniu chcieliśmy sprawdzić dokładność tych wzorców w przewidywaniu ASD z MAR. W tym celu przetestowaliśmy osocze ciężarnych matek, zebrane przez wczesne markery autyzmu (EMA).” — powiedział Van de Water, główny autor badania. Van de Water jest profesorem immunologii i neurorozwoju na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

W badaniu przebadano osocze 540 matek dzieci z autyzmem, 184 matek dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ale bez autyzmu oraz 420 matek z populacji ogólnej dzieci bez rozpoznanego autyzmu lub niepełnosprawności intelektualnej w czasie badania.

Stwierdzono reaktywność na co najmniej jeden z dziewięciu wzorców MAR ASD u 10% grupy z autyzmem. Porównuje się to z 4% grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną dla niektórych wzorców i 1% grupy populacji ogólnej. Cztery wzorce były obecne tylko u matek, których dzieci później zdiagnozowano autyzm, co czyni te konkretne wzorce autoprzeciwciał wysoce predykcyjnymi.

Badanie wykazało również, że matka z reaktywnością na jeden z dziewięciu wzorców MAR ASD ma około 8 razy większe szanse na posiadanie dziecka z autyzmem.

Kilka wzorców MAR ASD było silnie związanych z autyzmem z niepełnosprawnością intelektualną. Inne były związane z autyzmem bez niepełnosprawności intelektualnej. Wzorzec białkowy najsilniej powiązany z autyzmem był (CRMP1+CRMP2). Zwiększyło prawdopodobieństwo diagnozy autyzmu 16 razy i nie zostało stwierdzone w grupach nieautystycznych.

Wcześniejsze badania wykazały podtyp autyzmu MAR u 20% próbek dzieci z autyzmem z Północnej Kalifornii. Jednak do tej pory ten typ autyzmu nie był badany w żadnym stanie poza Kalifornią.

Zespół naukowców kierowany przez Kathleen Angkustsiri zbadał MAR ASD w dwóch nowych ośrodkach klinicznych: Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii (CHOP) oraz Szpitalu Dziecięcym i Instytucie Badawczym Arkansas (ACHRI). W ich badaniu, opublikowanym w The Journal of Developmental and Behavioural Pediatrics , wzięło udział 68 matek dzieci autystycznych w wieku 2-12 lat. Matki dostarczyły próbki krwi i wypełniły kwestionariusze behawioralne dotyczące ich dzieci.

Badanie obejmowało również dane z klinicznych ocen diagnostycznych dzieci. Do oceny cech autystycznych dzieci wykorzystano ustalone miary diagnostyczne znane jako ADOS (harmonogram obserwacji diagnostycznych autyzmu) oraz Kwestionariusz Komunikacji Społecznej (SCQ).

MAR ASD był obecny w 21% próbek CHOP i 26% próbek ACHRI. Ogólnie 23,5% próbek krwi uznano za MAR pozytywne (+MAR), wykazując, że autoprzeciwciała reagują na znane wzorce białek MAR ASD.

„Nasze badanie wykazało podobne częstotliwości MAR ASD w dwóch innych stanach, podobne do tych, które zaobserwowaliśmy w Północnej Kalifornii” – powiedział Angkustsiri. Angkustsiri jest profesorem nadzwyczajnym pediatrii rozwojowej i behawioralnej w Szpitalu Dziecięcym UC Davis oraz w Instytucie UC Davis MIND oraz głównym autorem badania. „Sugeruje to, że częstość występowania MAR ASD jest spójna w różnych warunkach demograficznych i geograficznych”.

W badaniu zbadano również związek między MAR ASD a nasileniem autyzmu. Okazało się, że dzieci matek z przeciwciałami +MAR miały wyższe wyniki nasilenia autyzmu niż dzieci matek -MAR. Nie stwierdzono istotnych różnic w ich IQ, funkcji adaptacyjnej ani nietypowym zachowaniu.

„Pozytywność MAR ASD może być powiązana z cięższymi zachowaniami autystycznymi” – powiedział Angkustsiri. „Zarówno SCQ zgłoszone przez rodziców, jak i ADOS oceniane przez klinicystów potwierdziły te ustalenia”.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, dlaczego matki wytwarzają te przeciwciała i jak długo te przeciwciała mogą się utrzymywać. Testowanie wzorców MAR ASD można wykorzystać do oceny prawdopodobieństwa wystąpienia autyzmu u dziecka przed pojawieniem się cech. Celem naukowców jest opracowanie dokładnego testu klinicznego, który zapewni klinicystom więcej narzędzi do wcześniejszej diagnozy ASD.

„Mamy nadzieję, że nasza praca może pomóc w opracowaniu lepiej dostosowanych usług opartych na typie autyzmu oraz mocnych stronach dziecka i konkretnych wyzwaniach” – powiedział Van de Water.

Autorzy uznają, że terminy medyczne, takie jak „objaw” i „dotkliwość” są patologią i starają się odejść od tej historycznej terminologii. W tym artykule analiza opiera się na „skalibrowanym wyniku nasilenia” wygenerowanym z użycia testu diagnostycznego ADOS, dlatego właśnie używają go w tym przypadku.

Źródło: medicalxpress.com