Zespół lekarzy Kliniki Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach szkoli specjalistów z Polski i z zagranicy z technik miniinwazyjnych w protezoplastyce stawu biodrowego. - Ze względu na duże doświadczenie ortopedów zatrudnionych w placówce na kieleckim Czarnowie, klinika WSzZ, może stać się wiodącym miejscem, w którym lekarze z Europy będą uczyć się tych metod - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy lecznicy.

- Jako Klinika Ortopedii staramy się przeprowadzać zabiegi z wymagających, nowoczesnych i zaawansowanych technik operacyjnych oraz nowych technologii. Rozwinęliśmy protezoplastyki różnych stawów, w tym barkowych i skokowych. Jednak naszą domeną, są techniki miniinwazyjne, które obecnie cieszą się rosnącą popularnością, zarówno wśród pacjentów, jak i chirurgów - ortopedów. Przede wszystkim, dają chorym możliwość szybszego powrotu do zdrowia – krótszą, efektywną rehabilitację, mniejsze dolegliwości bólowe, a tym samym mniejsze zużycie leków przeciwbólowych - mówi doktor Paweł Skowronek, kierownik Kliniki Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej WSzZ.

Jak informuje kierownik, ortopedzi zatrudnieni obecnie w szpitalu na Czarnowie w Kielcach, jako jedni z nielicznych w kraju, szkolą chirurgów z Polski i Europy, z tak zwanego dostępu przedniego, w protezoplastyce stawu biodrowego.

- To dostęp miniinwazyjny, międzymięśniowy, w którym unikamy pierwotnie odcięcia mięśni, co zmniejsza uszkodzenie tkanek miękkich i minimalizuje ryzyko zwichnięć protez – wyjaśnia Paweł Skowronek, który dodaje, że korzyści wynikające z zastosowania tej metody operacyjnej widać zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach od zabiegu.

W porównaniu do roku minionego, w skali światowej, przyrost operacji wykonywanych, z wykorzystaniem tej metody to 10 - 12 procent.

- Szkolimy z dostępu przedniego, jako zespół od 2008 roku – mówi Paweł Skowronek, który zaprasza zainteresowanych tą tematyką do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Kielecki ośrodek ma szansę stać się referencyjnym, w przypadku zastosowania wielu implantów, w tak zwanym dostępie przednim.


Źródło: wszkielce.pl