Każdego roku w Polsce ok. 300 osób w wieku 16-19 lat popełnia samobójstwo. Te dane nie obrazują prawdziwej skali problemu, gdyż nie ma dobrego ogólnopolskiego rejestru samobójstw - uważa psychiatra dr Paweł Kropiwnicki.

Według dr. Kropiwnickiego z Kliniki Psychiatrii Młodzieżowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wśród przyczyn prób samobójczych młodzież wymienia przede wszystkim kłopoty rodzinne i szkolne, ale problemem są również nierozpoznane odpowiednio wcześnie choroby psychiczne oraz używanie substancji psychoaktywnych.

Dr Kropiwnicki w rozmowie z PAP, zwraca uwagę również na to, że w Polsce nie ma narodowego programu zapobiegania samobójstwom, chociaż o jego projekcie mówi się już od 15 lat.

Problem jest również z dostępnością do usług medycznych. Na pierwszą wizytę w poradni zdrowia psychicznego młody człowiek czeka często dwa, trzy miesiące. Osoby, które trafiają później do szpitala, mogłyby tego uniknąć, gdyby wcześniej uzyskały profesjonalną pomoc.

Swoje spostrzeżenia dr Kropiwnicki przedstawił na konferencji „Wychowanie do samodzielności” zorganizowanej przez Urząd Miasta Łodzi i Komisję Dialogu Obywatelskiego ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży. Odbyła się ona 14 kwietnia i dotyczyła problemów, z którymi boryka się młodzież, m.in. depresji, próbom samobójczym, przyjmowaniu substancji psychoaktywnych i uzależnieniu od pornografii.


Maskacjusz TV youtube.com