Przed szpitalem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Ceglanej w Katowicach odsłonięto ławeczkę upamiętniającą postać prof. dr hab. n. med. Ariadny Gierek-Łapińskiej – wybitnej okulistyki związanej ze Śląską Akademią Medyczną (dzisiejszy Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach).

„Prof. dr hab. n. med. Ariadna Gierek-Łapińska była jedną z najwybitniejszych polskich okulistek. Swoją karierę naukową i zawodową nierozerwalnie związała ze Śląską Akademią Medyczną, aktualnie Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, gdzie w latach 1974-2008 pełniła funkcję kierownika I Katedry Okulistyki w Katowicach” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Placówka przypomina, że przełomowe osiągnięcia Prof. Gierek-Łapińskiej pozwoliły na zastosowanie nowych metod w chirurgii okulistycznej, w tym implantacji sztucznych soczewek u pacjentów z zaćmą. Była pionierką wielu nowoczesnych technik mikrochirurgicznych, a także w zakresie chirurgii refrakcyjnej rogówki i laseroterapii ambulatoryjnej.

Prof. Gierek-Łapińska napisała 315 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest autorką i współautorką 380 referatów i 16 filmów naukowych oraz trzech patentów: przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego, zwłaszcza do zabiegów okulistycznych, i skalpela okulistycznego.

Za swoje osiągnięcia została uhonorowana wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Laurem 50-lecia Śląskiej Akademii Medycznej.

„Szczególnie bliskie jej sercu było odznaczenie Orderem Uśmiechu, przyznawane za serce, radość i miłość dawane dzieciom oraz pomoc potrzebującym” - czytamy na stronie UCK.

„Prof. Ariadna Gierek-Łapińska pozostawiła trwały ślad w historii polskiej okulistyki, będąc inspiracją dla kolejnych pokoleń lekarzy i naukowców. Jej pasja, oddanie i innowacyjność przyczyniły się do znaczącego postępu w dziedzinie okulistyki, a jej dziedzictwo będzie żyć w sercach tych, którzy mieli przyjemność z nią pracować i pod jej okiem zdobywać wiedzę” - napisano na stronie internetowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Ławeczkę można zobaczyć tutaj.


Źródło: UCK Katowice | Urząd Miasta Katowice