Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat dotyczący sytuacji epidemiologicznej w związku z przypadkami wystąpienia poliomyelitis na Ukrainie.

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie osoby, które nie ukończyły 19 roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, wzywa się do uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis. Podstawowy schemat szczepień obowiązkowych przeciw poliomyelitis obejmujący podanie 3-dawek szczepionki powinien być rutynowo zakończony przed ukończeniem 14 m.ż., zaś szczepienie pojedynczą dawką przypominającą – w 6 r.ż. - czytamy na stronie GIS.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez WHO, na Ukrainie potwierdzono dwa przypadki zakażenia wirusem polio typu cVDPV1. Zachorowania te dotyczyły dwójki dzieci (4-letniego oraz 10-miesięcznego), u których stwierdzono ostre porażenie wiotkie (AFP). Objawy paraliżu u dzieci wystąpiło w dniach 30 czerwca i 7 lipca 2015 r. Podobieństwo sekwencji genetycznych wirusów zidentyfikowanych u obu chorych wskazuje na aktywną transmisję wirusa cVDPV1. Chore dzieci są mieszkańcami obwodu zakarpackiego, który graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią.

W 2014 r. zaledwie 50% dzieci na Ukrainie było w pełni zaszczepionych przeciwko poliomyelitis i innym chorobom zwalczanym drogą szczepień.

Obecnie planowane są działania, mające na celu szybką i skuteczną odpowiedź na zaistniałe zagrożenie, zgodnie ze standardami przyjętymi w maju 2015 r. przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHO). Planowane jest przeprowadzenia kampanii uzupełniających szczepienia z zastosowaniem szczepionki OPV (rozpoczęcie szczepień powinno nastąpić w ciągu 2 tygodni od wystąpienia pierwszych zachorowań) w populacji liczącej 2 mln dzieci poniżej 5 r.ż.


Więcej: gis.gov.pl