Gdynia: 17 proc. gimnazjalistów może mieć cukrzycę
Od marca do czerwca tego roku badania przeszło 1045 młodych gdynian.
Aż u 181 uczniów (ponad 17 proc. wszystkich przebadanych) stwierdzono problemy zdrowotne, które mogą skutkować cukrzycą lub innymi chorobami. Uczniowie ci, po konsultacji z rodzicami, zostali objęci programem indywidualnej opieki lekarskiej, który potrwa dwa lata.
Istotą programu jest profilaktyka, rozpoczęta u młodych ludzi we wczesnym etapie życia. Już u 15-20 procent młodzieży w wieku gimnazjalnym obserwuje się nadwagę, czyli co 7-8 chłopiec lub dziewczynka ma nieprawidłową masę ciała. Według diagnozy stanu zdrowia Polaków liczba chorujących na cukrzycę w Polsce w 2035 r. wzrośnie ponad dwukrotnie - do 3,2 mln (w 2010 r. było ich 1,5 mln).
Docelowo w ramach programu przebadanych ma być w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Komentarze
[ z 7]
Przecież cukier jest wszędzie. Napoje, cukierki, lody, herbatka, żelki,...
takie dane są przerazające, no ale nie bez powodu cukrzyca jest uwazana za chorobę cywilizacyjną a wręcz może stać się epidemią XXI wieku. moze dzieki edukacji, badaniom przesiewowym, profilaktyce uda się zapobiec chociaz kilku nowym zachorowaniom.
"Już u 15-20 procent młodzieży w wieku gimnazjalnym obserwuje się nadwagę, czyli co 7-8 chłopiec lub dziewczynka ma nieprawidłową masę ciała." - to też jest przerażające. przeciez te dzieci jeszcze rosną a już mają problemy z wagą a co bedzie dalej?
ale kogo to dziwi, młodzież woli komputer niż np. grę w piłkę o zwolnieniach i kombinowaniu na lekcjach w-fu nie wspominając, Później nadwaga, złe wyniki, choroby... na przykładzie Gdyni dokładnie widać co się dzieje.
Sposób żywienia osób z cukrzycą powinien opierać się na zasadach racjonalnego żywienia osób zdrowych, czyli dieta cukrzycowa powinna zawierać wszystkie składniki pokarmowe - węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne w odpowiednich proporcjach i ilościach. Należy pamiętać o bardzo regularnym spożywaniu posiłków (5 - 6 w ciągu dnia), zawsze o tych samych, stałych porach. Dzięki większej ilości mniejszych posiłków unika się uczucia głodu, a wzrost stężenia cukru we krwi, jaki normalnie następuje po jedzeniu, będzie mniejszy. Każdego dnia poszczególne posiłki powinny mieć zbliżony skład - pomocą służą tabele wymienników pokarmowych. W diecie należy uwzględnić dużą ilość niskokalorycznych warzyw - około 500- 600 g dziennie - dzięki czemu dieta osoby z cukrzycą, może nosić znamiona diety stosunkowo niskokalorycznej, ale jednocześnie objętościowej - przy spełnieniu oczywiście pozostałych kryteriów. Spożycie owoców nie powinno przekraczać około 300 g dziennie - ze względu na szybkość wchłaniania zawartych w owocach węglowodanów i wyższą niż w przypadku warzyw kaloryczność. Należy pamiętać o wliczaniu owoców do ustalonej ilości wymienników węglowodanowych.
To tragiczny wynik. Konieczna jest odpowiednia edukacja rodziców i zmiana trybu życia dziecka, a także całej rodziny. Jest wiele korzyści dla regularnej aktywności fizycznej zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Pomaga w zdrowym wzroście i rozwoju, a jeśli dzieci są aktywne fizycznie, są mniej narażone na nadwagę lub otyłość w przyszłości. Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że nastolatkowie, którzy mają gen "promujący" otyłość, mają mniejszą szansę na nadwagę lub otyłość, jeśli są aktywne fizycznie przez co najmniej godzinę dziennie. Jeśli dziecko z nadwagą staje się dorosłym z nadwagą lub otyłością, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Takie problemy obejmują cukrzycę, udar, choroby serca i raka. Regularna aktywność fizyczna pomaga również dzieciom w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, co dodatkowo przemawia za zmianami.
Jeszcze kilkanaście lat temu rzadko słyszano o dziecku z cukrzycą typu 2. Lekarze uważali, że dzieci mają tylko typ 1. Przez długi czas nazywano chorobę cukrzycą młodzieńczą. Teraz czasy się zmieniły.