Operacja pokrycia pourazowego ubytku tkanek na podudziu i stopie u 8-letniego dziecka przeszczepem mikrochirurgicznym z mięśnia najszerszego grzbietu odbyła się na początku lipca 2018 r. w Katedrze i Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Operacja była planowana i przeprowadzona wspólnie z lekarzami Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed. Zespołem kierowali dr Filip Dąbrowski oraz dr Dariusz Wyrzykowski.
Jak poinformowała Uczelnia, po odpowiednim przygotowaniu pacjenta, przeanalizowaniu wszystkich możliwych opcji terapeutycznych i po zapoznaniu się ze światowym piśmiennictwem, wykonano przeniesienie wolnego płata z użyciem mięśnia najszerszego grzbietu, z wykorzystaniem połączeń mikrochirurgicznych naczyń i nerwów.
Operację wykonywały równolegle dwa zespoły operacyjne, którym towarzyszył zespół anestezjologiczny oraz pielęgniarki operacyjne. Po kilkunastu dobach obserwacji można stwierdzić, iż pacjent jest w stanie dobrym, a wykonany przeszczep uległ wgojeniu. Chorego czekają jeszcze kolejne zabiegi rekonstrukcyjne.
Komentarze
[ z 7]
Zabiegi tego typu są rzeczą bardzo trudną do wykonania. Wymaga to od całego zespołu wielkiego wkładu, wysiłku a przedewszystkim fachowej wiedzy jak i całkowitego skupienia. Ważne jest także aby cały zespół umiał ze sobą współgrać. Operacje tego typu wymagają szeregu przygotowań i masy badań. Pamiętajmy ,że dla małego pacjenta jest to nie lada wysiłek. Przygotowanie dziecka w tym wypadku jest rzeczą priorytetową. Dziecko w tym wieku nie jest w pełni świadome co go czeka i jaką długą droge musi przejść aby móc wrócić do pełni sił. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy w leczeniu i oby kolejne przeszczepy się przyjeły. Szybkiego powrotu do zdrowia dla maluszka.
Nasi polscy lekarze słyną z ratowania pacjentów z sytuacji, z których mogłoby się wydawać, że zwyczaje nie ma wyjścia… Niedawno słyszeliśmy o przeszczepie skóry głowy wykonana w Katowicach. Miło jest słyszeć, że coraz częściej dzieciom niesiona jest specjalistyczna pomoc, która ratuje ich zdrowie i życie oraz pozwala na dalsze normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. W tym wypadku rozległy uraz kończyny dolnej utrudniałby swobodne poruszanie się tego dziecka, zabawę z rówieśnikami. Jest to bardzo istotne ponieważ sprawność fizyczna ma silne połączenie z prawidłowym funkcjonowaniem psychicznym. Dziecko te będzie mogło normalnie rozwijać się w społeczeństwie i czerpać radość z życia, która w innym wypadku mogłaby być mu zabrana już na tak wczesnym etapie życia. Wielkie słowa uznania dla całego zespołu w przeprowadzeniu tak trudnej, wielogodzinnej operacji, która niewątpliwie jest dla nich olbrzymim sukcesem. Obecny stan pacjenta oraz wygojenie pacjenta sugeruje, że wszystko idzie ku dobremu. Zabiegi rekonstrukcyjne, wydają się być formalnością w porównaniu do pierwszego zabiegu, ale również za nie trzymam kciuki!
Wiedziałam, że skądś kojarzę nazwisko Pana Filipa Dąbrowskiego. To jeden z lekarzy, który niespełna dwa lata temu brał udział w bardzo wymagającej operacji przyszycia ręki młodemu mężczyźnie, która zakończyła się sukcesem. Między innymi dzięki jego ciężkiej pracy chłopak wraca do zdrowia po tym jak jego przedramię oderwał pas transmisyjny maszyny do przesiewania ziemi. Gdańska klinika uczestniczy w Ogólnopolskim Serwisie Replantacyjnym. Lekarze podejmują się ratowania trudnych sytuacji w czasie wolnym od pracy. Pełnią dyżur pięć razy w miesiącu. To wielkie szczęście, że w Polsce mamy takich specjalistów. Zapewne to nie koniec leczenia u tego małego pacjenta, jednak to wspaniałe, że możliwe są takie sytuacje. Wiek gimnazjalny jest bardzo ciężki i dziecko z takimi deformacjami mogło być narażone na różne niemiłe sytuacje związane ze swoją chorobą. To powód do dumy, że możemy poszczycić się takimi specjalistami w naszym kraju.
Wielkie brawa dla całego zespołu lekarzy. Wykonują oni swoją pracę jak najlepiej mogą. Cieszy mnie niezmiernie, że takie innowacyjne i wymagające operacje przeprowadzane są przez lekarzy Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersystetu Medycznego. Świadczy to o bardzo wysokim poziomie naukowym tej jednostki, co znaczy, że uniwersytet ten może pochwalić się niesamowicie wyedukowanymi asystentami. Dzięki temu możemy być spokojni o edukację przyszłych lekarzy, którym przyjdzie leczyć nas i naszych bliskich w przyszłości.
Po pierwsze dużo zdrowia dla malucha ! Miejmy nadzieję, że rehabilitacja pozabiegowa przebiegnie bez najmniejszych komplikacji. Tak powinno się stać, jeżeli przeszczep przeprowadzono techniką mikrochirurgiczną. Bowiem przeszczepy mikrochirugiczne to nowoczesne zabiegi operacyjne mające na celu oszczędzenie pacjentowi bólu, rozległych blizn i długiego pobytu w szpitalu. Po zabiegu pacjent przez kilka godzin przebywa na oddziale pod opieką personelu medycznego i jeszcze tego samego dnia może być wypisany ze szpitala. Oczywiście każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i czas, który spędzi w ośrodku uzależniony jest od stopnia skomplikowania konkretnego zabiegu.
Tytuł artykułu jest jak najbardziej adekwatny do tego czego dokonali lekarze operując młodego pacjenta. Zespolenie naczyń oraz nerwów wymaga olbrzymiej precyzji oraz doświadczenia, którego najwidoczniej nie brakuje polskim lekarzom! Teraz to z zabiegu przeprowadzonego w Gdańsku doktorzy z całego świata będą mogli brać wskazówki jak skutecznie wykonać tego typu operacje. Ta operacja na pewno korzystnie wpłynie na dalsze życie dziecka, które mogło być bardzo trudne. Jest wiele przykładów na to, że po poważnych urazach/wypadkach dzięki świetnej współpracy i komunikacji pomiędzy lekarzami udało się ratować bardzo ciężkie przypadki, a ludzie którym się one przytrafiły do dzisiejszego dnia świetnie funkcjonują w społeczeństwie. Najważniejsze aby dalsza rehabilitacja również była na tak samo wysokim poziomie jak samo leczenie. Wtedy na pewno wszystko się ułoży, a dziecko będzie mogło wrócić do swojej codzienności. Jeszcze raz wielkie gratulacje dla całego zespołu.
Niedawno czytałem artykuł związany z niedostateczną opieką nad polskimi dziećmi. Istnieje bardzo duża dysproporcja pomiędzy podstawową, a specjalistyczną opieką. Jeżeli chodzi o ten pierwszy rodzaj opieki, to w Polsce można doszukiwać się bardzo wielu uchybień, które należy jak najszybciej rozwiązać. Jeżeli chodzi natomiast o opiekę specjalistyczną to możemy być dumni z tego czego dokonują nasi lekarze. W Polsce istnieje bardzo wiele placówek, w których niesiona jest pomoc na światowym poziomie. Ten przypadek jest świetnym dowodem, że tak właśnie jest. Operacje u dzieci z jednej strony są łatwe ponieważ ich organizmy posiadają bardzo duże zdolności regeneracyjne. Z drugiej ich ciągły wzrost może przynosić sporo problemów. Zabiegi związane z mikrochirurgią są niezwykle trudne do przeprowadzenia, a jak ważne jeżeli chodzi o końcowy efekt. Brak przeprowadzenia w sposób prawidłowy tego etapu może spowodować to, że w tym wypadku fragmnet mięśnia najszerszego grzbietu mógłby ulec niedożywieniu, co skutkowałoby tym że zwyczajnie by obumarł. W tak skomplikowanych operacjach bardzo ważne jest to, jak współpracuje zespół. Jak widzimy w tym przypadku nie było z tym problemu. Najbardziej cieszy fakt, że cały proces leczenia zmierza ku dobremu o czym świadczy stan pacjenta. Członek zespołu dr Filip Dąbrowski około 2 lata temu również brał udział w bardzo trudnej operacji, o której mogliśmy słyszeć w mediach z uwagi na jej poziom trudności. Przyszyto wtedy urwane przedramię oraz dłoń młodemu pacjentowi, który uległ wypadkowi bodajże w pracy. Po miesięcy od przeprowadzonej operacji wszystko wskazywało na to, że zakończyła się ona pomyślnie. Wszelkie uszczerbki na zdrowiu wśród najmłodszych zawsze są poruszające, ponieważ na starcie swojego życia doświadczają oni ogromnego nieszczęścia. Cieszę się, że w Polsce istnieją specjaliści chyba w każdej dziedzinie medycyny, którzy są w stanie dać nadzieję maluchom na normalne życie. Wielkie słowa uznania dla całego zespołu za trud jaki włożyli w to aby młody pacjent mógł żyć tak jak jego koledzy.