Powstała pierwsza platforma gier społecznościowych zaprojektowana wyłącznie z myślą o osobach z mózgowym porażeniem dziecięcym, aby mogły czerpać przyjemność z fizjoterapii.
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół zaburzeń neurologicznych, które odbijają się na sprawności ruchowej, koordynacji i postawie. Wywołane są uszkodzeniem mózgu, do którego doszło przed, w trakcie lub tuż po porodzie, i są najczęściej spotykanym rodzajem niepełnosprawności ruchowej u dzieci.
Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia są: fizjoterapia wzmacniająca mięśnie i poprawiająca koordynację; terapia zajęciowa wspierająca osoby w codziennych czynnościach; oraz terapia logopedyczna poprawiająca zdolności komunikacyjne.
Lekarz może przepisać również leki w celu kontroli napadów padaczkowych, a w niektórych przypadkach także zalecić operację.
Chociaż wszystkie te interwencje mogą poprawić jakość życia, nie są bez wad. Fizjoterapia wymaga na przykład poświęcenia dużej ilości czasu i pieniędzy.
„Ponadto rehabilitacja często jest dla pacjentów nudna. Postanowiliśmy to zmienić”, mówi Kjetil Helland z finansowanego przez UE projektu AbleGames.
Opracowana w ramach projektu platforma Stasism, zaprojektowana do użytku w domach lub placówkach medycznych, oferuje możliwość prowadzenia rehabilitacji i nawiązywania kontaktów z wykorzystaniem poważnych gier.
„Osoby z niepełnosprawnościami często doświadczają wykluczenia społecznego, a nasze rozwiązanie umożliwia im socjalizację i wzajemne wspieranie się. Jeśli chodzi o samą rehabilitację, nasze gry poprawiły równowagę u osób z MPD w zaledwie dwa tygodnie”, zauważa Helland.
Skuteczność platformy została sprawdzona w istotnych środowiskach jeszcze przed rozpoczęciem projektu. Unijne wsparcie pozwoliło zespołowi projektu przygotować się do wprowadzenia produktu na rynek.
Złoty środek: kiedy nauka spotyka rozrywkę
Platforma Stasism została opracowana z pomocą lekarzy, terapeutów, badaczy, projektantów, artystów i profesjonalnych twórców gier.
„Podejście naukowe gwarantuje, że platforma faktycznie pomaga osobom z MPD, a ciekawa forma zachęca ich do korzystania z rozwiązania”, wyjaśnia Helland.
Platforma została zaprojektowana tak, by być przyjazną dla użytkownika i niedrogą – wymaga jedynie standardowego komputera lub laptopa z kamerką internetową oraz deski do ćwiczenia równowagi opracowanej przez firmę HuginTech, gospodarza projektu.
Po rejestracji interfejs przeprowadza ocenę użytkowników w celu personalizacji platformy.
„W przeciwieństwie do większości istniejących platform, Stasism wykorzystuje sztuczną inteligencję do dostosowywania gry do indywidualnych możliwości użytkownika, odpowiednio dopasowując poziomy trudności i ustawienia gry. Kamerka internetowa i deska do ćwiczenia równowagi także automatycznie dostosowują się do zakresu ruchu wykorzystywanej części ciała”, wyjaśnia Helland.
Gry wskazują, na których częściach ciała skupia się ćwiczenie, przekazując informacje o prowadzonym treningu równowagi, postawy i precyzji. Użytkownicy – pacjenci lub terapeuci – mogą ustawiać cele czasowe, a wszystkie dane dotyczące treningu są zbierane w celu śledzenia postępu, który może być monitorowany w czasie rzeczywistym.
Sterowanie w grze odbywa się za pomocą ruchów ciała, eliminując konieczność korzystania z myszki lub joysticka, co sprawia, że gry są bardziej wciągające, a systemu używać mogą użytkownicy stojąc, korzystając ze sprzętu wspomagającego ruch lub siedząc. Użytkownicy mogą grać sami lub z innymi, korzystając z czatu i wybierając swoje awatary.
Nieprzerwanie prowadzone są projekty pilotażowe z wykorzystaniem Stasism, w których udział biorą setki osób z MPD w wieku od 3 do 75 lat w Irlandii, Hiszpanii i Ukrainie.
„Dzięki naszym projektom pilotażowym system jest codziennie testowany przez pacjentów z MPD oraz ich lekarzy i terapeutów. Rozwiązanie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem, czego dowodem są badania satysfakcji”, dodaje Helland.
Nowy produkt i nowy rynek
Zespół przygotowuje się teraz do wprowadzenia technologii na rynek w pierwszej połowie 2023 roku, swoją ofertę kierując zarówno do użytkowników domowych, jak i placówek medycznych. System będzie udostępniany na zasadzie subskrypcji, co gwarantuje długoterminowe badania i rozwój.
Do zespołu zaproszonych zostanie kilkoro naukowców badających Stasism w ramach swoich studiów doktoranckich lub magisterskich, którzy przyczynią się do dalszych aktualizacji treści i funkcji.
„Jesteśmy dumni, że opracowaliśmy holistyczną platformę dla osób z MPD oraz że stworzyliśmy nowy rynek, który wcześniej nie oferował takich rozwiązań”, podsumowuje Helland.
Komentarze
[ z 0]