Fundacja Kolorowy Świat specjalizującą się̨ w rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w ramach Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego prowadzi kampanię pod hasłem 17 milionów. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na codzienność́ osób z MPD.
W kampanię zaangażowali się̨ polscy aktorzy, muzycy, dziennikarze i politycy. Motywem przewodnim kampanii jest #17milionow. To umowny symbol solidarności z ludźmi dotkniętymi porażeniem. Na Facebook’u od 21 września pojawiają̨ się̨ zdjęcia znanych osób z kartkami z hasłem #17milionow.
- #17milionow ma przypominać́ o tym, że ludzie z MPD są̨ pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Chcą̨ korzystać́ z przestrzeni miejskiej i brać́ czynny udział w życiu społecznym. Chcą̨ móc dotrzeć́ do szkoły, do lekarza, do sklepu czy kina, mając pewność́, że nie zaskoczą̨ ich schody, zbyt wysoki próg lub krawężnik. Nie potrzebują̨ litości. Chcą̨ być́ samodzielni i niezależni. Wierzę, że wspólnymi siłami stworzymy dla nich świat bez barier - mówi prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat Izabela Jachim Kubiak.
Finał akcji przypada 7 października 2015, ale organizatorzy przewidują̨, że kampania w internecie potrwa przynajmniej do końca miesiąca.
Więcej: 17milionow.pl
Komentarze
[ z 2]
Naprawdę świetna inicjatywa :) ludzie cierpiący na mózgowe porażenie dziecięce najczęściej nie mają zaburzonych funkcji intelektualnych, ich głównym problemem są porażenia i zaburzenia poruszania się. Pomimo tych trudności osoby te są jak najbardziej pełnoprawnym członkami naszego społeczeństwa i tak właśnie powinni być traktowani. Niewielkie udogodnienia takie jak podjazdy, windy w znacznym stopniu ulatwiają im życie, sprawiają, że nie muszą oni polegać na pomocy innych osób. Myślę, iż należy więcej mówić o problemach ludzi z mózgowym porażeniem dziecięcym, pomoże to kształtować odpowiednie postawy społeczeństwa wobec tych osób.
Mam nadzieję, że świat bez barier dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym powstanie niedługo. Chorzy ci pragną jedynie trochę niezależności i traktowania ich na równi z innymi. To niewiele, i można to osiagnąć w proste sposoby, chociażby wprowadzając udogodnienia dla ludzi poruszających się na wózku na przykład podjazdy dla wózków i miejsca parkingowe.