Jak czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia, ostatnią informację uzyskało ono od dyrektora Departamentu Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia z dnia 27.07. br. w której przekazano harmonogram działań wszystkich oddziałów wojewódzkich NFZ, zmierzających do jak najszybszego zakontraktowania nowego programu lekowego. W poszczególnych województwach daty wejścia w życie zawartych pomiędzy ośrodkami leczniczymi a NFZ umów, wskazywane są od 01.09 do 19.10.2015 r.
Stowarzyszenie Retina AMD Polska liczy więc na to, że z końcem października wszyscy chorzy na wAMD będą mogli bez przeszkód zostać objęci leczeniem w ramach tak oczekiwanego programu.
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało również na wątpliwości Stowarzyszenia w sprawie dostępności programu dla pacjentów, którzy już są leczeni i dla pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie prywatnie opłacając je z własnych środków.
Z przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia informacji wynika, że „pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie w ramach świadczeń gwarantowanych rozliczanych w ramach grupy BO2 – leczenie wysiękowej postaci wysiękowej postaci AMD z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych przeciwciała monoklonalnego antyVEGF/rekombinowanego białka fuzyjnego, mogą zostać zakwalifikowaniu do programu pod warunkiem, że w chwili rozpoczęcia terapii spełniali kryteria włączenia do programu.
Pacjenci, którzy do tej pory leczyli się z własnych środków mogą zostać włączeni do ww programu pod warunkiem, że spełniają kryteria kwalifikacji do programu”.
Komentarze
[ z 4]
Chyba przywykliśmy do tego, że na wszystko w Polsce trzeba czekać i czekać. Skoro termin realizacji umowy jest do 19.10.2015 to wątpię, żeby cokolwiek ruszyło wcześniej. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. No nic nowego tutaj nie odkrywamy.
Dobrze, że w ogóle zatwierdzili nowy program lekowy dla leczenia wysiękowego AMD, a przecież jeszcze czas realizacji nie został przekroczony. Cierpliwości...
Programy lekowe dają duże korzyści pacjentom, którzy są do nich zakwalifikowani- dostają nowe leki, a szpitale nie muszą ograniczać kosztów wydawanych na tą właśnie chorobę- jeśli diagnostyka i leczenie jej nie są opłacalne. AMD nieuchronnie prowadzi do ślepoty. Niech ruszają jak najszybciej, pacjenci czekają!
Jak to co dalej? Robi się... przecież podali termin realizacji. Siejecie niepokój takimi tytułami.