Ponad milion mililitrów pozyskanego pokarmu, tysiąc wcześniaków i chorych noworodków, którym zapewniono najzdrowszą w pierwszym etapie życia dietę – funkcjonujący w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu regionalny Bank Mleka Kobiecego działa już czwarty rok. Ściśle współpracują z nim bydgoski Szpital Uniwersytecki im. Biziela i należąca do niego poradnia laktacyjna, do której także zgłaszają się dawczynie wolontariuszki. Obie placówki udzielają też porad i konsultacji dotyczących karmienia piersią.
- Stworzony w oparciu o krajowe i europejskie doświadczenia w tej dziedzinie system pozyskiwania, przechowywania i dystrybucji mleka kobiecego jest w stu procentach bezpieczny. Bank okazał się strzałem w dziesiątkę – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Mleko od zdrowych dawczyń jest najpierw poddawane procesowi pasteryzacji, potem badaniu mikrobiologicznemu, a następnie mrożone do temperatury minus 20 stopni Celsjusza i starannie przechowywane w szafach chłodniczych ze stałą, monitorowaną temperaturą. To gwarancja bezpieczeństwa i tego, że biały płyn zachowa wszystkie walory dietetyczne i zdrowotne.
Od początku jego historii z bankiem współpracowało lub współpracuje obecnie 131 dawczyń - młodych mam w okresie laktacji, dysponujących nadwyżkami mleka przy karmieniu własnego potomstwa, mieszkających w różnych częściach regionu, a także w województwie pomorskim. 60 procent z nich to matki urodzonych przedwcześnie dzieci. To dzięki nim łączna objętość pozyskanego mleka przekroczyła już milion dwieście tysięcy mililitrów, tylko w ubiegłym roku było to prawie pół miliona mililitrów.
W ubiegłym roku pokarm wykorzystano jako wsparcie terapii i procesu dochodzenia do zdrowia trzystu noworodków (ponad tysiąca od dnia uruchomienia banku), hospitalizowanych nie tylko w Toruniu, ale także w bydgoskim Szpitalu Biziela i wojewódzkiej lecznicy w Łodzi. Maluchy korzystają z niego średnio przez 5-6 dni.
Na gruncie naukowo-badawczym nasz Bank Mleka współpracuje z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i UMK-owskim Collegium Medicum, Politechniką Gdańską oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, uczestnicząc miedzy innymi w badaniach nad składem pokarmu kobiecego. Część z nich prezentowano już na międzynarodowych forach neonatologicznych, podczas konferencji w kraju i za granicą. Jako jedyna placówka w regionie, bank dysponuje analizatorem składu mleka kobiecego.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Komentarze
[ z 0]