Procesy chirurgiczne należą do najbardziej złożonych szpitalnych działań pod względem planowania, logistyki i opieki. Inteligentna platforma może zarządzać przepływem pacjentów, zdarzeniami i zadaniami, a także automatyzować je, przekształcając szpitale w proaktywnie działające organizacje - przekonuje Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).
Średniej wielkości i duże szpitale wydają od 20 % do 40 % swojego rocznego budżetu na zabiegi i operacje chirurgiczne, w których udział bierze wielu różnych specjalistów. Jednakże szpitalne oddziały chirurgii, na których tak wiele się dzieje, są nadal zarządzane w podstawowy sposób, nawet w czasochłonnych sytuacjach, co często prowadzi do nieoptymalnego ustalania grafików oraz znaczących opóźnień i odwoływania operacji.
System do zarządzania procesem chirurgicznym w czasie rzeczywistym
Twórcy finansowanego przez UE projektu OR4.0 wykorzystali opatentowany system lokalizacji w czasie rzeczywistym, opracowany przez hiszpańską firmę MYSPHERA. System ten opiera się na elektronicznych bramkach Bluetooth 4.0 rozproszonych w suficie pomieszczenia chirurgicznego. Otrzymują one informacje z opasek pacjentów z funkcją Bluetooth, co umożliwia śledzenie pacjentów. Koordynatorka projektu, Elena Castellano Cotanda, wyjaśnia: „Nasze rozwiązanie wykorzystuje nasz lekki system śledzenia pacjentów i organizuje proces chirurgiczny, angażując specjalistów dzięki dopracowanym zastosowaniom. Wysyła informacje w odpowiednim czasie i automatyzuje zadania, podczas gdy pacjenci przechodzą kolejne etapy procesu chirurgicznego”.
Zespół techniczny firmy MYSPHERA, pod kierownictwem Eduarda Montóna, opracował architekturę modułową i stworzył szereg dostosowanych aplikacji we współpracy ze szpitalem Vall d’Hebron w Barcelonie. Umożliwiło to zapewnienie optymalnych wrażeń użytkowników oraz sprawną koordynację personelu chirurgicznego poprzez automatyzację procesów w szpitalu. Ponadto specjalistyczna aplikacja dla krewnych pacjenta umożliwia im sprawdzanie statusu osoby mającej operację.
Gdy pacjenci przechodzą kolejne etapy procesu chirurgicznego, platforma OR4.0 informuje w czasie rzeczywistym o stanie każdego pacjenta i przydziela określone zadania każdej z dostosowanych aplikacji. Na przykład: panel przystosowany dla koordynatorów chirurgicznych zapewnia informacje na temat planowanych zabiegów chirurgicznych w danym dniu w każdej z sali operacyjnych i porównuje je z informacjami uzyskiwanymi w czasie rzeczywistym. Umożliwia to specjalistom ocenę obecnej sytuacji w mgnieniu oka i podejmowanie błyskawicznych działań w celu korygowania opóźnień.
Zalety OR4.0 i prognozy na przyszłość
Rozwiązanie OR4.0 noszące obecnie nazwę ORVital, zostało zainstalowane w pięciu szpitalach w czterech różnych krajach; pomaga on zarządzać ponad 500 salami operacyjnymi. Zgromadzone jak dotąd dane wykazują optymalizacje funkcjonowania bloków chirurgicznych na poziomie powyżej 10%.
Dyrektor generalny MYSPHERA, Salvador Vera, wyjaśnia, że nowe rozwiązanie pomoże poprawić doświadczenia pacjentów i specjalistów, jednocześnie zwiększając wydajność oddziałów chirurgii i zmniejszając opóźnienia. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że listy oczekujących na zabiegi chirurgiczne wydłużają się z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie na usługi opieki zdrowotnej, OR4.0 pomoże ograniczyć czas oczekiwania i ulepszyć publiczne usługi zdrowotne.
„Co ważne, cyfryzacja procesu chirurgicznego umożliwia – po raz pierwszy – określenie czasu poświęcanego na każdy etap procesu bez ludzkich uprzedzeń, za to na podstawie licznych danych”, podkreśla Jordi Rovira Simón, koordynator techniczny projektu. Oprócz usprawnienia opieki nad pacjentami rozwiązanie OR4.0 przekształci też sposób, w jaki działa szpital, przechodząc od reaktywnego do proaktywnego systemu opieki zdrowotnej. Dodatkowo zwiększa ono przejrzystość procesów i umożliwia rodzinom pacjentów sprawdzanie statusu interwencji w domu z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji – opcja ta jest szczególnie ważna w trakcie pandemii COVID-19.
Co ciekawe, rozwiązanie OR4.0 może również pomóc w zmniejszeniu zużycia energii w szpitalu, przyczyniając się ogromnie do przekształcenia szpitali w bardziej ekologiczne organizacje i zapewniając duże oszczędności. W krajach o wysokich dochodach ślad węglowy systemów opieki zdrowotnej może osiągać nawet 10 % całkowitych krajowych emisji gazów cieplarnianych. To sale operacyjne powodują najwyższe zużycie energii w szpitalach: około 20–40 % całkowitych wydatków energetycznych. Integrując rozwiązanie OR4.0 z systemem klimatyzacji w salach operacyjnych, można automatycznie i precyzyjnie dostosowywać panującą w nich temperaturę i inne parametry, zaoszczędzając przy tym dużo energii.
© Unia Europejska, [2020] | źródło: CORDIS
Komentarze
[ z 0]