2 lata temu (1 lipca 2013 r.) po raz pierwszy w historii polskiej medycyny zabiegi in vitro zaczęły być finansowane ze środków publicznych. Do tej pory dzięki programowi leczenia niepłodności urodziło się 2287 dzieci.
Celem „Programu – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013 – 2016” jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego niepłodnym parom.
Program ruszył 1 lipca 2013 r. i będzie trwał do 30 czerwca 2016 r. Szacuje się, że zostanie objętych nim około 15 tys. par. Do tej pory dzięki programowi urodziło się 2287 dzieci - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Więcej o programie in vitro można przeczytać w nowym serwisie przygotowanym przez resort zdrowia -
invitro.gov.pl
Komentarze
[ z 3]
Ten program to wspaniały sukces, dzięki niemu wiele par doczekało się potomka. Te 2287 dzieci stanowi o tym jak wielu osobom udało się pomóc. Niepłodność to choroba jak każda inna, jedynie dotykająca pary ludzi, i jak każda choroba, jej leczenie powinno choć częściowo pokrywać państwo. Nie rozumiem czemu niektórzy spychają on vitro do rangi narzędzi szatana, które powinno jeżeli nie refundować to całkowicie zakazać. Oby nasz rząd przedłużył projekt finansowania tego leczenia. Opłacalność in vitro jest na pewno duża. Urodzenie dziecka, całkowicie eliminuje chorobą jaka jest niepłodność, a także daje nam nowego obywatela, co w czasach niżu demograficznego na pewno jest cenne.
Całkowicie popieram ten program. Bezpłodność to duży problem w naszym społeczeństwie, i to stale rosnący. Dlatego nie można go zamiatać pod dywan. W czasie dużego niżu demograficznego każde nowourodzone dziecko jest cenne. Kilka lat temu polski rząd wreszcie uświadomił sobie wagę i skalę problemu. Mam nadzieję, że pogram nadal będzie trwał, bez względu na partie rządzące.
Program finansowania in vitro okazał się wielkim sukcesem, aprobowanym również przez społeczeństwo. Wiele par dzięki niemu doczekało się swojego dziecka, a to najlepiej świadczy o tym sukcesie. Mam nadzieje, że 2016 rok nie będzie ostatnim rokiem kiedy to ta technika będzie finansowana.