Klinika Budzik to pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Właśnie mijają 2 lata od przyjęcia pierwszych pacjentów, po ciężkich urazach mózgu. Dokładnie 16 lipca 2013 r. do kliniki przyjęto Janka i Klaudię. Dzięki specjalistycznemu profilowi placówki szanse na wybudzenie dzieci ze śpiączki są tu duże, o czym świadczą efekty pracy Budzika. Od tamtej pory udało się wybudzić ze śpiączki 18 dzieci.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się z tej okazji w klinice, wiceminister Sławomir Neumann podziękował założycielom i pracownikom Budzika za ich siłę i zaangażowanie. „Możemy być dumni z wielu rzeczy w ochronie zdrowia. Jedną z nich jest klinika Budzik” – zaznaczył.

Minister Neumann przedstawił również aktualny stan prac legislacyjnych nad Programem leczenia dorosłych chorych ze śpiączką, którego autorem jest prof. Wojciech Maksymowicz przy współpracy z  Fundacją Ewy Błaszczyk „AKOGO?”. W polskim systemie służby zdrowia nie ma dotychczas programu leczenia, a tym samym podobnych do „Budzika” ośrodków dla osób dorosłych. Obecne prace w Ministerstwie już wkrótce mają zmienić ten stan.

Profesor Maksymowicz podzielił się informacjami o najnowszych możliwościach diagnostycznych i medycznych, które można będzie już wkrótce stosować u pacjentów w śpiączce. W olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim, w którym pracuje Profesor, są już zaawansowane przygotowania do otwarcia oddziału dla dorosłych chorych w śpiączce i trwa oczekiwanie na efekty pracy Ministerstwa Zdrowia nad programem leczenia tychże pacjentów.

W czasie spotkania zaprezentowano także nagrodę Światowej Organizacji Zdrowia, którą otrzymała fundacja „Akogo?” za stworzenie kliniki Budzik i jej osiągnięcia. Wniosek o przyznanie nagrody dla fundacji złożyło Ministerstwo Zdrowia. Prezes „Akogo?” Ewa Błaszczyk podkreślała, że nagroda otwiera fundacji drzwi do rozwoju na płaszczyźnie międzynarodowej.




Źródło: klinikabudzik.pl / mz.gov.pl