23 byłych i obecnych pracowników Szpitala Dziecięcego, aktualnie Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, zostało uhonorowanych ministerialnymi odznakami „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Ich wręczenie było głównym elementem gali, jaka z okazji jubileuszu 100-lecia Szpitala Dziecięcego w Kielcach, odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej.

W godzinach dopołudniowych, 11 czerwca, w Izbie Przyjęć Centrum Pediatrii odsłonięto również tablicę w hołdzie Mistrzyniom oraz Nauczycielom wielu pokoleń medyków, zajmujących się leczeniem dzieci w regionie. Umieszczono na niej nazwiska osób najbardziej zasłużonych dla rozwoju pediatrii i innych dziedzin medycyny, zajmujących się leczeniem dzieci.

Pomysłodawcą i założycielem placówki był dr Władysław Buszkowski – kapitan Legionów Polskich. Pełniąc funkcję ordynatora oddziału wewnętrznego męskiego, w szpitalu świętego Aleksandra, lekarz ubolewał nad losem chorych dzieci, które były leczone w bardzo ciężkich warunkach, w placówkach przeznaczonych głównie dla pacjentów dorosłych.

4 stycznia 1917 roku doktor Władysław Buszkowski, jako pierwszy, zakupił cegiełkę za 50 koron na budowę Szpitala Dziecięcego. W roku 1919, założył Towarzystwo Przyjaciół Szpitala Dziecięcego mające na celu zebranie funduszy na jego budowę, a w późniejszych latach zarządzające placówką.

1 września 2015 roku, Szpital Dziecięcy przeniesiono z obiektów przy ulicy Langiewicza, które liczyły blisko 90 lat, do nowo wybudowanego pawilonu w kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

30 października 2015 roku doszło do fuzji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego imienia Władysława Buszkowskiego z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym. Powstało wówczas Świętokrzyskie Centrum Pediatrii imienia Władysława Buszkowskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach