17 stycznia został uroczyście otwarty Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej utworzony w ramach Kliniki Pediatrii Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM-PIB w Warszawie.
- Tworząc ten odcinek wzorowaliśmy się na funkcjonujących na świecie dziecięcych oddziałach jednodniowych. Jest to rozwiązanie oczekiwane przez rodziców i małych pacjentów - mówił prof. dr hab. n. med. Bolesław Kalicki, kierownik klinki, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.
Dyrektor WIM gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak podziękował Kierownikowi i zespołowi kliniki oraz zaangażowanym komórkom instytutu za wykonania tak potrzebnego zadania. Zadania, dzięki któremu będziemy mogli leczyć szybciej, skuteczniej i bez niepotrzebnego stresu.
Kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej prof. dr hab. n. med. Bolesław Kalicki zaznaczył, że Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej na co dzień pełni rolę oddziału diagnostycznego, ale w momencie zwiększonego okresu zachorowań może stać się pełnoprofilowym oddziałem zwiększając możliwości liczby hospitalizowanych dzieci. Prof. Bolesław Kalicki złożył podziękowania dyrekcji instytutu za to, że podjęła pomysł "jednodniowej pediatrii" i wspierała klinikę w jego realizacji.
W spotkaniu udział wzięła prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatri. Pani Konsultant zaznaczyła znaczenie nowootwieranego ośrodka na mapie kraju oraz podkreśliła ogromne znaczenie leczenia dzieci w tak prężnie działającym ośrodku wielospecjalistycznym jakim jest WIM.
Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej pozwoli na wykonanie kilku procedur medycznych w jednym dniu. Przyspieszy postawienie rozpoznania, zmniejszy liczbę wizyt w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Taka forma diagnostyki będzie mniej stresująca dla dzieci gdyż nie wiąże się z całodobowym - nocnym pobytem w szpitalu. Wykonanie kilku procedur medycznych w jednym czasie i w jednym miejscu zdecydowanie skróci czas oczekiwania i kolejki do specjalistów.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Dyrektor WIM-PIB, Kierownik Kliniki oraz Konsultant Krajowa w dziedzinie pediatrii.
Pacjent przyjęty do oddziału szybkiej diagnostyki w przypadku zaistnienia sytuacji wymagającej kolejnych pilnych badań lub leczenia, zostanie przeniesiony na oddział funkcjonujący całodobowo. W ramach szybkiej diagnostyki zaplanowano badania: zaburzeń odporności u dzieci, chorób alergicznych z próbami prowokacyjnymi i czynnościowymi badaniami układu oddechowego, chorób układu moczowego, chorób przewodu pokarmowego oraz centralnego układu nerwowego. Taki oddział ułatwia też odizolowanie chorych nieinfekcyjnych od infekcyjnych przebywających w szpitalu znacznie dłużej.
Komentarze
[ z 3]
To dobrze, że w naszym kraju pojawiają się tego typu oddziały, które stają się coraz popularniejsze w polskich szpitalach. W niektórych placówkach takie oddziały "jednodniowe" funkcjonują już od dłuższego czasu i jak dotąd pracownicy i sami pacjencji bardzo sobie je chwalą. Również pozytywną wiadomością jest to, że zachodzą pozytywne zmiany w pediatrii, która jak wiemy w ostatnich miesiącach czy latach nie jest w zbyt dobrej kondycji. Jeśli jest taka możliwość to oczywiście bardzo dobrze, że mali pacjencji nie muszą przebywać nocy w szpitalu, co z ich punktu widzenia, a także rodziców jest sporym udogodnieniem.
Wspomniał Pan o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie o pobycie najmłodszych pacjentów w szpitalu. W wielu sytuacjach utrudnione jest aby mogli z nimi przebywać rodzice, co z pewnością jest dla nich sytuacją stresową. Ta z kolei często nie jest bez znaczenia jeżeli chodzi o całościowy przebieg leczenia ponieważ wiele mówi się o odpowiednim nastawieniu psychicznym jako ważnym elemencie terapii. Jeżeli dziecko ma możliwość aby wszystkie procedury związane właśnie z leczeniem zrealizować w ciągu jednego dnia, nawet jeśli byłoby to bardzo intensywne to w moim odczuciu jest to rozwiązanie, które warto jest stopniowo wprowadzać na większej ilości oddziałów.
Z pewnością dzięki rozwojowi medycyny, możliwe stało się aby maksymalnie skrócić okres hospitalizacji. Również związane jest to z tym, że kadra jest dużo lepiej wykwalifikowana, dzięki licznym kursom i szkoleniom. Zarówno dla starszych jak i młodszych pacjentów jest to istotne ponieważ chyba większość z nich najlepiej czuje się w warunkach domowych. W ośrodku stawia się na jak najdokładniejszą, a jednocześnie szybko postawioną diagnozę. Dzięki temu możliwe będzie sprawne rozpoczęcie leczenia, które zwiększa sukces na sukces terapeutyczny.