Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska

  1. Senat przyjął ustawę ws. Krajowej Sieci Onkologicznej
    Senatorowie nie wprowadzili poprawek do ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (projekt rządowy). Przedłuża ona do 1 kwietnia 2025 r. termin przekazywania do systemu danych o sprawowanej opiece onkologicznej przez podmioty wchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO).
  2. Senat przyjął ustawę o tabletce "dzień po" bez recepty
    Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (projekt rządowy), która przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat.
  3. Rzecznik Praw Pacjenta wydłużył czas pracy infolinii 800 190 590
    Od 1 marca 2024 roku infolinia Rzecznika Praw Pacjenta jest czynna całodobowo tj. przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia, w tym święta i dni wolne ustawowo od pracy.
  4. Czy zabraknie pielęgniarek i położnych w POZ?
    Z końcem 2024 roku zmienią się zasady funkcjonowania podmiotów pielęgniarskich i położniczych w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Obawy środowiska budzi fakt, że przepisy nie precyzują zasad, na jakich samodzielne praktyki pielęgniarskie i położnicze będą wchodzić w zespoły skoordynowanej opieki POZ.
  5. MZ nie planuje zmian ws. czasu pracy lekarzy zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych
    Obecnie w MZ nie jest planowane podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia przepisów regulujących czas pracy osób wykonujących zawód medyczny zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych - odpowiedział resort zdrowia na pismo zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.
  6. NFZ zwiększył budżet na 2024 r. o ponad 2 miliardy złotych
    Po zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za nadwykonania z 2023 r., Fundusz zmienił właśnie plan finansowy. Na koszty świadczeń medycznych NFZ przeznaczy ponad 2 mld zł więcej środków.
  7. Lekarze PPOZ apelują do Minister Zdrowia: Zmiany w sposobie dawkowania leków nie mogą obciążać personelu medycznego
    Ułatwienie aptekarzom sposobu wyliczania ilości wydawanego pacjentom leku nie powinno się odbywać kosztem lekarzy – zaznaczają w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Ich obawy dotyczą działań Centrum e-Zdrowia, które mają na celu rozszerzenie gromadzonych danych w zakresie recept.
  8. Eksperci: zbyt dużo światła nocą szkodzi zdrowiu ludzi
    Zbyt dużo światła nocą nie tylko przeszkadza w obserwacjach astronomicznych czy zakłóca zachowania zwierząt i roślin, ale może zagrażać ludziom, zaburzając sen, sprzyjając otyłości, depresji, a nawet nowotworom - mówili uczestnicy interdyscyplinarnego seminarium „Ciemna strona światła - o zanieczyszczeniu świetlnym i jego wpływie na nasze życie".
  9. Uzależnienie od ekranów i gier dotyczy nawet małych dzieci. Profilaktyka potrzebna jest już od najmłodszych lat
    Ponad połowa maluchów do sześciu lat korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Niemal dwie trzecie rodziców daje swoim pociechom urządzenia cyfrowe jako nagrodę lub gdy płaczą i marudzą, nieświadomie ucząc dzieci regulowania emocji za pomocą technologii. Zdaniem ekspertów to pierwszy krok do uzależnienia od urządzeń cyfrowych. W walce z uzależnieniami behawioralnymi kluczowa jest wczesna profilaktyka i wprowadzenie programów promocji zdrowia psychicznego dla najmłodszych.
  10. ABM: Konkurs na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w kluczowych obszarach terapeutycznych
    Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych i eksperymentów badawczych. Celem jest zwiększenie dostępu pacjentów do kompleksowej, wielospecjalistycznej, a przede wszystkim innowacyjnej i nowoczesnej diagnostyki, opieki i terapii, a tym samym poprawy jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia w populacjach pacjentów z najpowszechniej występującymi i niezaspokojonymi potrzebami medycznymi.