Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska

  1. Rekordowa liczba nowych terapii na liście refundacyjnej
    Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. - To druga lista w tym roku, ale pierwsza tak bogata. Pobiliśmy rekord. Mamy 33 nowe terapie – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
  2. Wspólny apel RPP i RPD w sprawie refundacji leku
    Rzeczniczka Praw Dziecka oraz Rzecznik Praw Pacjenta wystosowali wspólną prośbę do producenta leku, który jest przeznaczony dla dzieci dotkniętych achondroplazją, w celu złożenia wniosku o refundację. Ta inicjatywa jest niezwykle istotna, gdyż dla tych dzieci lek jest kluczowy do pełnego uczestnictwa w życiu codziennym.
  3. Refundowany przegląd leków–tak, ale trzeba nad tym jeszcze popracować
    Pilotaż dotyczący przeglądu leków w aptece pokazał, że trzeba jeszcze kilka spraw poprawić. Co konkretnie – opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
  4. Każdy lekarz przepisze bezpłatny lek dla dzieci i osób powyżej 65 lat?
    Pracujemy nad tym, by bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia oraz poniżej 18. r.ż. mogli przepisywać wszyscy lekarze – zaznaczył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Obecnie takich uprawnień nie mają m.in. lekarze opieki paliatywnej czy przyjmujący prywatnie. O zmianę przepisów apelowali pacjenci, a także środowisko lekarskie.
  5. Dobra wiadomość dla pacjentów – dopłaty w aptece do polskich leków będą niższe
    Zgodnie z zapowiedzią minister zdrowia Izabeli Leszczyny, od 1 kwietnia br. pacjenci będą płacić o 10% mniej za leki wyprodukowane w Polsce i o 15% mniej - jeśli dodatkowo wykorzystano do ich produkcji składniki wytworzone w naszym kraju.
  6. Nowe uprawnienia dla pielęgniarek
    Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.
  7. Rząd przyjął uchwałę dot. Narodowej Strategii Onkologicznej
    Rada Ministrów przyjęła we wtorek (12 marca) uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030, przedłożoną przez Minister Zdrowia.
  8. Wytyczne w sprawie aborcji przekazane do konsultacji
    Ministerstwo Zdrowia przekazało w poniedziałek (11 marca) do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Projekt dotyczy wykonywania przez szpitale zabiegów aborcji.
  9. Polacy opracowali nową modyfikację mRNA
    Nową modyfikację mRNA opracował zespół polskich badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z kilkoma innymi jednostkami. Modyfikacja może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju współczesnej medycyny, m.in. terapii celowanych, leczenia chorób rzadkich czy szczepionek przeciwnowotworowych.
  10. Grypa bez kontroli - odnotowano spadek wyszczepialności
    Po kilku sezonach wzrostów „Cofnęliśmy się do poziomu wyszczepialności sprzed pandemii” - tak eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych komentowali kolejny sezon szczepień jesienno-zimowych, który wyniósł zaledwie 5,5%. W ramach szerokiej współpracy z instytucjami publicznymi oraz producentami, zidentyfikowali przyczyny malejącego zainteresowania szczepieniami i wskazali jakie są niezbędne zmiany w systemie i organizacji, które mogą zwiększyć dostęp do szczepień, co w skutku podniesie poziom wyszczepialności.