Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Wieczorek: w lutym wystąpimy o skontrolowanie nowo otwartych kierunków lekarskich
    Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że w lutym wystąpi o skontrolowanie nowo otwartych kierunków lekarskich, które działają mimo braku pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
  2. Mniejsza tabletka i dłuższe uwalnianie leku dzięki polimerom w kształcie gwiazdy
    Jak sprawić, żeby tabletka była jak najmniejsza, a jednocześnie - aby substancja czynna uwalniała się w organizmie w sposób kontrolowany, żeby lek mógł być przyjmowany rzadko? Naukowcy opracowują dodatki – polimery w kształcie gwiazdy lub szczotki - korzystnie zmieniające postać leku.
  3. Brakuje leku na polipy w nosie. BRPO występuje do Ministerstwa Zdrowia
    Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga dotycząca braku w aptekach leku Flutide Nasal (dawniej Flixonase Nasule). Są to krople stosowane m.in. przy polipach oraz związanych z nimi objawów zmniejszenia drożności nosa. Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO Piotr Mierzejewski wystąpił w tej sprawie do dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Łukasza Szmulskiego.
  4. Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci urodzonych w 2011 i 2012 roku
    Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV (Human Papilloma Virus) nie jest jednoroczny i zgodnie z jego założeniami szczepienia będą nadal przeprowadzane u dzieci w grupach wiekowych 12 i 13 lat. Takie założenia programu obowiązują stale, do czasu kiedy nie zostaną zmienione. Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, to bardzo dobry krok w poszerzaniu świadomości na temat szczepień oraz w zwiększaniu wyszczepialności wśród młodych ludzi.
  5. Choroby autoimmunologiczne a depresja okołoporodowa
    Szwedzcy naukowcy opublikowali wyniki badania, z którego wynika, że kobiety z chorobą autoimmunologiczną są bardziej narażone na depresję okołoporodową (PND). Co więcej, działa to także w drugą stronę: kobiety z PND są obarczone większym ryzykiem rozwoju choroby autoimmunologicznej.
  6. Joga i kawa pozytywnie wpływają na epigenetyczne odmłodzenie
    Praktykowanie jogi, a także picie do trzech filiżanek kawy dziennie to niektóre czynniki pozytywnie wpływające na epigenetyczne odmłodzenie – wykazali badacze pracujący nad epigenetyką starzenia w ramach projektu EPIGENOM.
  7. Komisja Europejska tworzy Sojusz na rzecz leków krytycznych
    Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia Komisji Europejskiej (HERA) ogłosił we wtorek (16 stycznia) otwarte zaproszenie do wyrażenia zainteresowania przystąpieniem do Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych.
  8. Ważne badanie dla mężczyzn finansowane przez NFZ
    Od 1 stycznia 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania od lekarza specjalisty.
  9. Inteligentna tabletka? Naukowcy intensywnie pracują
    W naukowych laboratoriach powstają tabletki nowego typu - elektroniczne. Mogą robić różne rzeczy - sprawdzać, czy ktoś przyjął lek, monitorować różne parametry organizmu czy nawet chronić przed otyłością. Z pewnością będzie ich coraz więcej.
  10. PNRL: należy powstrzymać destrukcję kształcenia przeddyplomowego lekarzy
    Samorząd lekarski uważa za konieczne podjęcie pilnych działań na rzecz powstrzymania destrukcji w obszarze kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów i powrotu standardów kształcenia lekarzy do kształtu sprzed roku 2021 - czytamy w Stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 12 stycznia 2024 r. w sprawie kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.