16 września 2015 r. Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Zmiany te są niezbędne dla „uszczelnienia” systemu obiegu informacji o konieczności objęcia noworodka opieką w miejscu zamieszkania, a tym samym uniknięcia niepożądanych zjawisk zaniedbań w opiece nad noworodkiem.
Dokument nakazujący szpitalom sprawującym opiekę nad noworodkiem przekazanie do dnia wypisu noworodka zgłoszenia o porodzie położnej POZ lub podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą POZ. Wprowadzono również obowiązek dokumentowania faktu objęcia ciężarnej przez położną podstawowej opieki zdrowotnej w dokumentacji wewnętrznej oraz dokumentach zewnętrznych (karta przebiegu ciąży oraz plan opieki przedporodowej i plan porodu). Dzięki temu uzyskamy możliwość równoczesnego potwierdzenia faktu objęcia ciężarnej opieką położnej podstawowej opieki zdrowotnej, jak i dostarczenia informacji osobom sprawującym opiekę nad rodzącą i noworodkiem o adresacie zawiadomienia o porodzie. Rozwiązanie takie jest realizacją postulatu Rzecznika Praw Dziecka w sprawie uszczelnienia systemu obiegu informacji o noworodku.
- Jeśli rodzice nie dopilnują tego lub nie zrobią tego świadomie, dziecko żyjąc, nie funkcjonuje w przestrzeni publicznej – zauważa Marek Michalak.
Wprowadzono również konieczność informowania powiatowego centrum pomocy rodzinie, o każdym przypadku, w którym podmiot leczniczy sprawujący opiekę nad noworodkiem, podejrzewa możliwość wystąpienia problemów opiekuńczo-wychowawczych w rodzinie noworodka, i braku współpracy matki lub opiekunów prawnych noworodka w ustaleniu położnej podstawowej opieki zdrowotnej lub podmiotu.
Źródło: brpd.gov.pl
Komentarze
[ z 2]
Na pewno usprawni to opiekę nad noworodkiem. Rodzice często są jak w amoku po przyjeździe z dzieckiem do domu, jest to dla nich nowa i często bardzo stresująca sytuacja. Dzięki takiej regulacji, wizyty patronażowe będą lepiej planowane i nie będą uzależnione od tego, czy rodzice zapomną czy będą pamiętać o zgłoszeniu dziecka do swojego POZu. No i faktycznie zniknie też problem rodzin ze środowisk patologicznych, gdzie dziecko często znika i już się w systemie nie pojawia, chyba, że pójdzie do szkoły. Na pewno ułatwi to też kontrolę nad prawidłowym przebiegiem szczepień obowiązkowych u dzieci.
Na pewno zniweluje to lukę między wypisem dziecka ze szpitala a pierwszą wizytą u lekarza, no jest to jakiś pomysł. Chyba nie wygeneruje też nie wiadomo jakich kosztów, więc naszym polskim noworodkom powinien się przysłużyć.